Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Katowice: zielony rozwój i pierwszy w kraju sklep dla najuboższych

katowice

Katowice: zielony rozwój i pierwszy w kraju sklep dla najuboższych

W Katowicach trwa intensywna, ekologiczna przemiana. W mieście ogranicza się emisję poprzez wymianę pieców, budowę nowoczesnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czy przez powołanie komisji klimatu. Katowice skutecznie wdrażają  programy na rzecz ochrony środowiska, łącząc je z inicjatywami społecznymi. Tutaj wspiera się samotne osoby i jednocześnie przeciwdziała marnowaniu jedzenia. “Spichlerz” to pierwszy taki sklep socjalny w kraju z niedrogim jedzeniem dla najuboższych. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Spichlerz – pierwszy sklep socjalny w Polsce

Katowicki Spichlerz, otwarty w tym miesiącu w Katowicach, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Obiekt, zlokalizowany przy ul. Tysiąclecia 82 na Osiedlu Tysiąclecia, otworzyła Fundacja Wolne Miejsce, która co roku organizuje świąteczne posiłki dla najuboższych i samotnych. Zakupy mogą robić tu osoby zmagające się z trudną sytuacją finansową. Wkrótce (po zniesieniu zakazów w związku z wirusem) otworzy się też tu punkt kawowy Spichlerz Caffe.

Aby zrobić tanie zakupy w Spichlerzu, należy posiadać kartę, wydaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, darowaną przez Fundację lub otrzymaną decyzją prezydenta miasta. Zgodnie z przewidywaniami pomysłodawców, z pomocy Spichlerza ma skorzystać około 6 tysięcy osób znajdujących się w potrzebie oraz skomplikowanej sytuacji materialnej, których dochód wynosi max. 1402 zł dla osoby samotnej lub 1056 zł na osobę w przypadku rodzin.

23ZYIWRXDVrQnPfyV8OLIuQuaxGehOL4P9rnKVjR3pNSAdKcmKa5h8BAyXu7BWZrbxGxacdLKDYZA143h aG4C EphTlo3NBXab3Zst9QKW G2KF3Z TGh39eKl S2oqKiresnDT
Źródło: eska.pl

Ceny produktów sklepowych nie przekraczają 50% ceny rynkowej, dlatego będzie można tu kupić chleb za 50 groszy, makaron za złotówkę, czy tanie środki do higieny oraz odzież. Na inicjatywie Spichlerze korzystają najubożsi, ale także środowisko – produkty o krótkim terminie ważności, trafiają do potrzebujących, a nie marnują się. Lokal został udostępniony przez miasto.

Jednak Fundacja Wolne Miejsce nie poprzestaje na jednym takim sklepie – chce otworzyć więcej podobnych obiektów na terenie całej Polski – od Śląska, po rejony nadmorskie.

Eko Katowice

W Katowicach mieszka ponad 300 000 osób. Z myślą o ekologii i mieszkańcach uruchomiono rozmaite miejskie inicjatywy: opracowano Poradnik “Przystosuj się!”,  powołano komisję klimatu i przyjęto Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu. W ostatnim czasie wymieniono tu około 2300 pieców, zainstalowano połowę z 25 pojemników retencyjnych w celu oszczędzania wody, czy uruchomiono ponad 100 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Ruszyła też akcja sadzenia łąk w Katowicach – podaje Urząd Miasta.

“Przystosuj się!” to poradnik, wskazujący przykłady codziennych rozwiązań, które mają wpływ na nasze otoczenie i przestrzeń miejską.

Stąd można pobrać pełny poradnik dotyczący ochrony środowiska, zmian klimatu i ekologii.

Efekty po COP24

W 2014 roku w Katowicach odbył się Szczyt klimatyczny ONZ (COP24). Po tym wydarzeniu miasto dynamiczniej angażuje się w poprawę jakości życia mieszkańców oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Ważnym krokiem do ich osiągnięcia będzie też rezygnacja z wydobycia węgla na obszarze Śląska. Na razie, po zakończeniu COP24 powołano komisję klimatu, przeprowadzono kampanie antysmogowe, czy Dni Energii.

Zgodnie z ustaleniami, w ciągu najbliższych lat, musimy ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu poniżej 2°C, a docelowo do 1,5°C. W praktyce oznacza to, że do roku 2030 musimy ograniczyć emisje CO2 o ok. 45% w stosunku do 2010 r. Takie zmiany wymagają zdecydowanych działań, które należy wdrażać jak najszybciej. Dlatego, jako Katowice, możemy być dumni z efektywnych rozwiązań, jakie podejmowane są w mieściemówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Kompleksowe dbanie o zieleń – rewitalizacja Doliny 5 Stawów

Nie tylko mieszkańcy Katowic, ale i fani letnich festiwali muzycznych i wielu inicjatywach kulturalnych doskonale kojarzą to miejsce. W niedługim czasie zaplanowano wykonanie rewitalizacji tych urokliwych obszarów. Pojawi się tu między innymi połączenie wodne między Stawami Morawa i Borki, nowe miejsce dla żeglarzy, ścieżki rowerowe, kąpieliska, pół kilometrowa promenada, miejsce na biwak oraz wyjątkowa łąka kwietna. 

Rewitalizacja jest warta 50 milionów złotych i jest największym takim zielonym i kompleksowym projektem realizowanym w Katowicach od kilku lat. 

oooFECsu26DfHUGxXGAj7egd0 54lSyiZuf5ojZpVQW6EJrn9oDkYpTnOFiHzRvpLQNi4DuhKqU5qKYpj3KoZnee7 ZHLtZionMJabwkfdbzH8SIlgGIrRz0XM8AWFdNOUZhyY5q
Mapa zagospodarowania terenu, źródło: katowice.eu

źródło: katowice.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.