Do Katowic wrócił puszczyk uralski!

Katowiccy leśni oświadczyli, że odnotowali pojawienie się puszczyka uralskiego w Murckach. Przez kilka miesięcy ukrywali informację, aby nikt nie niepokoił ptaków. Parka puszczyków doczekała się młodych. To ornitologiczna sensacja, gdyż gatunek powrócił do katowickich lasów po 100 latach nieobecności!

Ekologia na festiwalu? OFF stawia na OZE

Jesteśmy na półmetku letnich festiwali. Co mają one wspólnego z ekologią? Zazwyczaj niewiele. Po kilkudniowych imprezach najczęściej pozostają góry śmieci – jedno takie wydarzenie to nawet 400 ton odpadów. Najwięcej produkujemy plastiku.

Katowice – miasto łąkami zaścielone

W XXI wieku w polskich miastach można zaobserwować kilka negatywnych trendów. To m.in. betonoza i urzędnicze drzewofobie, charakteryzujące się masową wycinką drzew. Nawet rząd przy defiladzie wojskowej życzy sobie usunięcia zieleni dla lepszej ekspozycji… Na szczęście nie wszystko jest złe. Po drugiej stronie są pozytywne działania, np. zakładanie zróżnicowanych gatunkowo łąk kwietnych. Do miast, które zamierzają korzystać z nich w szerszym zakresie, dołączyły Katowice.

Defilada wojskowa w Katowicach bez kwiatów, krzewów i ekranów akustycznych. Absurdalne żądania MON

Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje centralne uroczystości Święta Wojska Polskiego, które w tym roku odbędą się w Katowicach. Jedną z istotnych części obchodu jest defilada wojskowa. W związku z tym dla MON problematyczna stała się al. Roździeńskiego – zażądano od miasta demontażu tamtejszych ekranów akustycznych oraz wycięcia krzewów w okolicy planowanej platformy dla VIP-ów.