1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szkocja stawia na wodór

wodor

Szkocja stawia na wodór

Jedna trzecia brytyjskich emisji gazów cieplarnianych pochodzi z centralnego ogrzewania. Ciągle ok. 85% gospodarstw domowych korzysta z kotłów gazowych. W walce z globalnym ociepleniem, Szkocja postanowiła zastąpić paliwa kopalne zielonym wodorem. Rząd zamierza wesprzeć sektor wodorowy 100 milionami funtów. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wodór głównym źródłem energii w Szkocji

Zgodnie z zapowiedzią rządu, szkocki sektor wodoru w ciągu najbliższych 5 lat otrzyma 100 mln funtów, aby wesprzeć kraj w osiągnięciu neutralności klimatycznej. 

Szkocja zamierza generować 5 GW niskoemisyjnego wodoru do 2030 roku. Pozwoli to na zasilenie 1,8 mln szkockich domów. Jak wynika z badań wpływu gospodarczego, przemysł wodorowy może być wart nawet 25 mld funtów rocznie do 2045 roku. 

– Jesteśmy pierwszym krajem w Wielkiej Brytanii, który opublikował Oświadczenie dotyczące polityki wodorowej, wyznaczając sposoby na wykorzystanie ogromnego potencjału Szkocji w tym sektorze – powiedział szkocki minister energii Paul Wheelhouse. 

Nadwyżki energii będą eksportowane

Wodór cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród europejskich i światowych państw, jako trwałe rozwiązanie dla dekarbonizacji gospodarki i kluczowy element transformacji energetycznej. Jak podkreśla Wheelhouse, Szkocja jest gotowa współpracować z innymi nacjami w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej, a 100 mln funtów zostanie przeznaczone na wsparcie dla firm z łańcucha dostaw w przemyśle wodorowym. 

Szkocja posiada wszystkie surowce potrzebne do produkcji taniego wodoru, a także jednych z najlepszych ekspertów w zakresie inżynierii morskiej – stwierdził Wheelhouse. – Dzięki temu Szkocja może wykorzystać w pełni potencjał z energii odnawialnych, poprzez takie technologie jak wiatr, fale i pływy, do produkcji wodoru. 

Czy Szkocja będzie w pełni zużywać wyprodukowaną w ten sposób energię? Jak czytamy na stronie rządu, pojawiają się plany eksportu nadwyżek energii do krajów europejskich o rosnącym popycie na zieloną energię. 

Program pilotażowy w Fife sprawdzi potencjał wodoru

W szkockim hrabstwie Fife w 2022 roku rozpocznie się program pilotażowy. W ponad 300 gospodarstwach domowych zostaną zainstalowane bojlery wodorowe. Przez następne 4 lata, domy będą zasilane darmową, zeroemisyjną energią. 

Jeśli pierwsza faza programu, trwająca do 2026 roku, powiedzie się, obejmie on kolejne 700 gospodarstw. Projekt otrzymał wsparcie finansowe szkockiego rządu w wysokości prawie 7 mln funtów. 

Źródło: gov.scot, theguardian.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.