Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska elektrociepłownia gazowa pokryta panelami fotowoltaicznymi

Polska elektrociepłownia gazowa pokryta panelami fotowoltaicznymi

Polska elektrociepłownia gazowa pokryta panelami fotowoltaicznymi

Elektrociepłownia Nowa Sarzyna jest jedną z pierwszych w Polsce elektrociepłowni z własną instalacją fotowoltaiczną. Energia elektryczna uzyskana z paneli słonecznych o łącznej mocy 0,89 MWp pokryje część potrzeb własnych zakładu.

BANER MOBILEB1
Reklama

Najczystsza gazowa elektrociepłownia w Polsce

W 2020 roku w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna należącej do Grupy Polenergii, zrodziła się idea zabudowy ekologicznej instalacji fotowoltaicznej, która miała być wykorzystana do zaspokojenia części potrzeb własnych w trakcie normalnej eksploatacji bloku gazowo parowego.

W lutym 2021 roku podpisano umowę na realizację inwestycji, a w kwietniu 2021 roku rozpoczęto pierwsze prace konstrukcyjne. Budowa instalacji trwała do listopada 2021 roku.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Początkowo projekt zakładał realizację farmy słonecznej o mocy 0,5 MWp. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, dwustronnych paneli o mocy jednostkowej 530 Wp, całkowita moc zainstalowana instalacji podniesiona została do 0,89 MWp.

Uruchomienie farmy słonecznej w Nowej Sarzynie spowodowało, że elektryczna moc zainstalowana w ENS wzrosła z poziomu 112,8 MW do 113,7 MW. W przypadku tego typu projektu istotne jest, że każda MWh z tej słonecznej inwestycji powoduje, że gdzie indziej nie wyprodukowana będzie ostatnia MWh z merit order – zwykle z paliw kopalnych.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Redukcja emisji CO2

Instalacja fotowoltaiczna w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna zapewni roczną redukcję emisji CO2 na poziomie 370 ton. Przy średnim rocznym uzysku na poziomie 920 MWh, efekt wytwarzania energii ze słońca z uwzględnieniem oszczędności na potrzebach własnych elektrycznych szacuje się na około 0,6 mln PLN rocznie. 

Realizacja zadania była trudna technicznie ze względu na stopień skomplikowania projektu m.in. ze względu na istniejące już pod ziemią instalacje elektryczne i wodne. Inwestycja zakładała maksymalne wykorzystanie dostępnych powierzchni na terenie ENS i obejmowała dostawę oraz montaż instalacji fotowoltaicznych na gruncie, na dachach budynków,

Nowoczesne rozwiązania

Dla części instalacji fotowoltaicznej zlokalizowanych na dachach budynków oraz elewacji została zastosowana technologia SolarEdge, dzięki której każdy panel jest monitorowany niezależnie, za pośrednictwem tzw. optymizerów. Zapewnia to odporność instalacji na zakłócenia zewnętrzne w postaci zacienień paneli.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej zlokalizowanej na gruncie została zastosowana technologia Huawei w postaci falowników wysokiej mocy, typ SUN2000-60KTL-M0. Duże rozdrobnienie stringów pozwala zoptymalizować ich układ w stosunku do położenia słońca, a dobre algorytmy software gwarantują skuteczną produkcję energii elektrycznej. 

We wszystkich instalacjach zostały zastosowane obustronne panele fotowoltaiczne marki ZNShine, typ: ZXM7-SPLDD144 o mocy 530 Wp, które zapewniają dodatkowy uzysk energetyczny od światła docierającego do tylnej powierzchni panelu. Aby zapewnić wysoką sprawność takiego rozwiązania na dachach budynków zastosowano warstwę renowacyjną poszycia dachu powłoki (masą z dodatkiem aluminium) o dużym współczynniku odbijania światła. W instalacjach na gruncie pod panelami została obsiana biała koniczyna.

źródło i zdj. główne: mat. prasowe Polenergia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.