Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

IKEA inwestuje prawie 200 milionów € w polskie moce słoneczne i wiatrowe!

IKEA inwestuje prawie 200 € w polskie moce słoneczne i wiatrowe!

IKEA inwestuje prawie 200 milionów € w polskie moce słoneczne i wiatrowe!

Ingka, franczyzobiorca sklepów IKEA, inwestuje prawie 200 milionów € w polskie moce słoneczne i wiatrowe. Gdzie i do kiedy powstaną nowe inwestycje w OZE w Polsce? 

Reklama

IKEA inwestuje prawie 200 mln € w Polsce

Spółka nabywa w Polsce gotową do budowy farmę wiatrową i park solarny o łącznej mocy 92 MW. Całkowita wartość transakcji wyniesie 190 mln euro.

Obie inwestycje mają zostać zrealizowane do końca 2024 roku, a ich celem jest zapewnienie długoterminowego dostępu do energii odnawialnej dla IKEA Retail i jej partnerów w Polsce. Inwestycja obniży ślad klimatyczny IKEA, a co za tym idzie, firma stanie się biznesem pozytywnym dla klimatu do 2030 roku na skalę globalną? 

Na inwestycję składać się będzie farma wiatrowa o mocy 63 MW w miejscowości Wysoka (woj. wielkopolskie) oraz farma fotowoltaiczna o mocy 29 MW w miejscowości Recz (woj. zachodniopomorskie). Łącznie wyprodukują one 210 GWh rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez około 36 tys. gospodarstw domowych.

Polska jest krajem, w którym IKEA Retail zainwestowała w latach 2011-2016 blisko 1 mld złotych, stając się posiadaczem drugiego co do wielkości portfela OZE w IKEA na świecie, zaraz po rynku amerykańskim.

Polska i IKEA na rzecz zielonej energii

IKEA inwestuje w OZE w Polsce, czego przykładem są instalacje fotowoltaiczne na dachach sklepów, a także centrów dystrybucyjnych. Oprócz inwestycji w źródła odnawialne oraz produkcji własnej marka daje możliwość przejścia na energię słoneczną także swoim klientom.

Szwedzka spółka zobowiązała się do osiągnięcia statusu biznesu pozytywnego dla klimatu do 2030 roku, poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o więcej niż emituje łańcuch wartości marki, przy jednoczesnym rozwoju działalności. Inwestycje, które IKEA przeprowadza w Polsce, także przyczyniają się do osiągnięcia tego celu. 

W Polsce posiadamy obecnie 80 turbin na 6 farmach wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. W roku finansowym 2021 wyprodukowały one 394 GWh energii, czyli więcej, niż zużywamy w naszej działalności IKEA w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych mówi Marina Dubakina, Prezeska i Dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Retail w Polsce.

IKEA oficjalnie rozpoczyna w Polsce także budowę jednej z największych europejskich farm fotowoltaicznych na użytek własny. Gdzie i kiedy powstanie elektrownia słoneczna o mocy 19 MW?

źródło i zdj. główne – ikea.com/pl/pl/newsroom

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.