Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

IKEA inwestuje miliony w fotowoltaikę

IKEA inwestuje miliony w fotowoltaikę

Sieć IKEA w swojej strategii stawia na zrównoważony rozwój i zieloną energię. Od wielu lat współpracuje z firmami z różnych branż, tworząc przestrzeń dla nowych działań. Spółka IKEA powiększyła teraz swój wkład w rozwój energetyki słonecznej.

Reklama

Energia słoneczna od IKEA

Szwedzki gigant meblowy stale rozwija ofertę domowej energii słonecznej. Jest ona dostępna już w 9 krajach:  Szwecji, Francji, Australii, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Polsce i Wielkiej Brytanii. W 2021 roku IKEA rozpoczęła współpracę z firmą FOTON Technik z Grupy innogy (teraz E.ON) w zakresie realizacji sprzedaży oraz montażu instalacji fotowoltaicznych.

Teraz IKEA planuje zwiększenie swojej obecności na wszystkich rynkach, na których działa firma. Sklepy meblowe IKEA znajdują się nie tylko w Europie, ale także w USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Japonii, Izraelu, Korei Południowej, Tajlandii, Jordanii i innych krajach. Do 2025 roku sieć chce zaznaczyć swoją obecność na rynkach OZE w większości z nich. 

Prawie 350 mln euro na energię słoneczną

INGKA Holding, spółka holdingowa IKEA chce zainwestować 340 milionów euro (370 mln dolarów) w energetykę słoneczną w Hiszpanii i Niemczech. W tym celu będzie współpracować z niemieckimi firmami fotowoltaicznymi: Enerparc, od której kupi 9 dużych systemów fotowoltaicznych oraz Svea Solar, która działa na rynku PV, elektromobilności i magazynów energii i ma biura w Szwecji, Hiszpanii, Niemczech, Belgii i Holandii.

Spółka INGKA Holding zapowiedziała, że ​​w niedalekiej przyszłości będzie sprzedawać klientom instalacje fotowoltaiczne. Jeszcze w 2023 roku zostaną podłączone instalacje w Niemczech i w Hiszpanii. Ich łączna moc wyniesie 300 MW, z czego po niemieckiej stronie 140 MW, a hiszpańskiej 160 MW. 

Pełen pakiet

Grupa poinformowała również, że odświeży swoją ofertę z 2019 roku o nazwie SOLSTRÅLE skierowaną do właścicieli gospodarstw domowych. W związku z tym IKEA będzie sprzedawać Niemcom domowe systemy fotowoltaiczne oraz magazyny energii. Ponadto klienci będą mogli kupić stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Podstawowa oferta systemu fotowoltaicznego IKEA i Svea Solar to instalacja o mocy 3,5 kW. Cena wynosi 8500 euro. 

zDpHnnYKGtq3WmYhY8ASMkx wV5haccI2umfjNzFJNNDjdCBwE8 uvutVjIw9qsvEYJVmsn2cCuFlUEgVePdD5fp7zgiWL3IFJOwpEFwzHhvQzlbRKw5Fq8OEMUyWKo3qMONHLUX
Energia słoneczna według IKEA, fot. ikea.com

Sieć IKEA promuje zrównoważony rozwój od wielu lat. Kupiła 4 tys. hektarów lasu, aby chronić je przed wycinką, wydała książkę kucharską z daniami na bazie resztek, promuje dietę roślinną, idee recyklingu i niemarnowania zasobów oraz niezależność energetyczną.

IKEA stara się również pokryć własne zapotrzebowanie na energię elektryczną energią odnawialną. Jej celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej we wszystkich swoich obiektach do 2030 roku. Od 2009 roku wszystkie nowo budowane obiekty handlowe IKEA opierają się o gruntowe pompy ciepła. 

źródło: ikea.com, sveasolar.com

fot. główne Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.