Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jeden z największych ogrodów zoologicznych w Ukrainie zniszczony przez Rosjan. Co stanie się ze zwierzętami? 

Jeden z największych ogrodów zoologicznych w Ukrainie zniszczony przez Rosjan. Co stanie się ze zwierzętami? 

W środę 6 kwietnia armia rosyjska po raz kolejny zaatakowała teren Charkowskiego Ekoparku. Właściciel obiektu poinformował, że ogród zoologiczny przestał istnieć. Trwa akcja ratunkowa zwierząt, które przetrwały. Jeżeli się nie uda, będą uśpione. 

Reklama

Rosjanie zniszczyli Feldman Ecopark w Charkowie 

Ecopark Feldman w Charkowie był domem dla blisko 2 tysięcy zwierząt – od małych ssaków, aż po duże drapieżniki.  Zarząd ogrodu zoologicznego podkreśla, że ich misją było stworzenie miejsca, które łączy ludzi i zwierzęta z myślą, że nie ma tu miejsca na agresję. To przestrzeń pełna miłości, szacunku do przyrody i chęci wzajemnej pomocy. 

6 kwietnia w wyniku kolejnego ostrzału armii rosyjskiej Ecopark Feldman został całkiem zdewastowany. 

Teraz możemy o tym rozmawiać na pewno. Wczoraj i dziś ogród doznał masowego ostrzału i bombardowań. Infrastruktura jest zniszczona, ogrodzenia są zniszczonepowiedział Alexander Feldman, właściciel ogrodu zoologicznego.

Niedługo po ostrzale rozpoczęła się masowa akcja ewakuacyjna mieszkańców ogrodu zoologicznego. Niestety pojawiło się też prawdopodobieństwo, że część z nich będzie trzeba uśpić. Istniała ogromna obawa, że drapieżniki, które przeżyły ostrzał, mogą znaleźć się na wolności, co stwarzałoby niebezpieczeństwo dla mieszkańców okolicznych wiosek i Charkowa

To już kolejny raz, kiedy Rosjanie zaatakowali ogród zoologiczny w Charkowie

W marcu teren ekoparku został zaatakowany pociskami rakietowymi. Zginęły wtedy trzy jelenie, a wiele ssaków zostało rannych. Atak nie mógł być przypadkowy, ponieważ Ecopark Feldman położony jest poza miastem, podkreślali pracownicy zoo. 

Od tamtego czasu teren ogrodu zoologicznego był pod ciągłym ostrzałem, a na jego terenie ginęły zarówno zwierzęta, jak i ludzie. 

Ogród zoologiczny podaje, że niektóre zwierzęta udało się ewakuować 

Swoją pomoc zaoferowała duża liczba mieszkańców Charkowa, Kijowa, Odessy, Dniepru, a także ludzie z wielu innych miast i krajów. 

Transport lwów nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie że ich spokojne życie zmieniło się diametralnie i zwierzęta od ponad miesiąca są pod stresem ostrzału. Na szczęście poradziliśmy sobie i bezpiecznie opuściliśmy strefę ostrzału, ani ludzie, ani zwierzęta nie ucierpiały –  informują w mediach społecznościowych przedstawiciele ogrodu zoologicznego.

Jednak nadal wiele zwierząt zostało na terenie zniszczonego zoo, czekając na pomoc. Ecopark Feldman można wspierać finansowo za pośrednictwem strony internetowej ogrodu

Oprócz opieki nad zwierzętami Ecopark organizuje również pomoc humanitarną w trakcie wojny. 

Źródła: noizz.pl, Gazeta Wyborcza

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.