1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Recykling wody pod prysznicem. Flow Loop i IKEA zmniejszają zużycie wody o 90%!

Recykling wody pod prysznicem. Flow Loop i IKEA zmniejszają zużycie wody o 90%!

W wielu obszarach świata kurczą się zapasy wody, zbiorniki wysychają, a ludzie cierpią na brak wody. Z kolei w rozwiniętych krajach obserwujemy wielki problem marnowania tego zasobu. Jak zmniejszyć zużycie wody (a także energii) i odzyskać ją ponownie? Na przykład biorąc ekologiczny prysznic z technologią Flow Loop. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Recyrkulacja wody pod prysznicem, czyli przyjemne z pożytecznym

Czy można wziąć gorący i relaksujący prysznic, a przy tym oszczędzić wodę? Eco Loop to propozycja skrojona na miarę potrzeb dbających o higienę i planetę. Skąd pomysł na ekologiczny prysznic? 

Rozwiązujemy dwa problemy, przed którymi stoi świat, zmiany klimatyczne i niedobory wody, nie rezygnując z kąpieli pod prysznicem mówił Troels Grene, dyrektor generalny w duńskim Flow Loop. Technologia została opracowana przy wsparciu sklepu IKEA.

Technologia w tym eko prysznicu zmniejsza zużycie wody nawet o 90% i zużycie energii o 80% w porównaniu z konwencjonalnym prysznicem. 

Flow Loop to jeden z kilku startupów, które wprowadzają tę technologię na coraz większą skalę. Dobra wiadomość dla nas, Europejczyków – duńska koncepcja zyskuje tu coraz większa popularność. Na razie największe zainteresowanie tym rozwiązaniem okazała Północna Europa oraz podatne na gigantyczne susze Stany Zjednoczone.

Trend oszczędzania wody jest coraz bardziej widoczny wśród wielkich marek. Firma Levi’s dzięki technologii Circulose recyklinguje spodnie i walczy z marnowaniem wody. 

tj8uAH19C2qcF9sO1PlPF3z1JtJpZF8nlrasT tTZM7JUiujXRKfAAH5SH fjE7zDNm P54PDwt8PW8WnfFNd126EC5zkjwVqtzfY7KwpRyORQyKKQrTWYU1jIZwcpjE2efXCa3
Flow Loop na targach Democratic Design Days, fot. facebook/FlowLoop

Jak działa Eco Loop i czy woda jest czysta?

W Eco Loop zastosowano technologię recyrkulacji wody tak, aby nie spływała w całości do kanalizacji. Prysznic Eco Loop odzyskuje ją, przepuszcza przez system filtracji, a następnie woda zawraca do filtra głowicy prysznicowej. 

Po uruchomieniu prysznica w normalnym trybie wystarczy stanąć na odpływie – to automatycznie uruchamia tryb cyrkulacji wody. 

Czy woda z recyklingu będzie czysta? Tak, ponieważ będzie stale krążyć i przechodzić przez filtry oczyszczające i ultradźwiękowy odkamieniacz. Światło UV eliminuje 99,999% wszystkich bakterii, wirusów i mikroorganizmów. Dzięki temu woda jest oczyszczona i krystalicznie czysta, gotowa do kąpieli – obiecuje Flow Loop.

image 2
Schemat działania, fot. Flow Loop

Prysznic zawiera pokrywkę do odpływu, filtr, który zatrzymuje włosy i brud, mikrofiltr, pompę membranową, odkamieniacz i filtr UV. Przepływ wody w prysznicu to do 12 l/min, czyli, a to o ok. 50% więcej niż w przypadku zwykłej „oszczędzającej wodę” głowicy prysznicowej.

Przetestowane rozwiązanie na marnowanie i walkę z suszą

System oczyszczania został przetestowany w ekstremalnych warunkach przez Uniwersytet Techniczny w Danii. 

Średnio prysznice w gospodarstwach domowych odpowiadają za ok. 17% krajowego zużycia wody. Podgrzanie wody do kąpieli zużywa średnio około 18% energii w domach jednorodzinnych i 32% w budynkach wielorodzinnych (dane Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska z raportu z 2019 roku).

Prysznic wart 4000 dolarów można zamontować w każdej łazience bez konieczności modernizowania przestrzeni. Te natryski wpisują się w trend zrównoważonej architektury. Zmniejszenie skali marnowania surowców jest kluczowe dla przyszłości planety.

źródło: flow-loop.com, bloomberg.com/green

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.