Domowa retencja. Zbieraj deszczówkę, ale racjonalnie!

Domowa retencja. Zbieraj deszczówkę, ale racjonalnie!

Jak poradzić sobie z miejską suszą, nie wylewając hektolitrów wody? Co zrobić, kiedy studzienki kanalizacyjne nie przyjmują już ani kropli wody? Szczególnie w dobie zmian klimatu musimy kierować się rozsądnym podejściem  do wykorzystywania surowców. Eksperci nie ukrywają, że rosną obawy związane z przyszłością dostępu do wody. 

Alarm wodny

Sprawa jest pilna i wymaga natychmiastowej reakcji. Zmagamy się w całej Europie z kryzysem klimatycznym, który objawia się między innymi gwałtownymi ulewami, powodziami, a także destrukcyjnymi suszami.

Oba te zjawiska są ściśle połączone: jeżeli susza trwa długo, to w razie intensywnych opadów, trudno będzie takiej spękanej i przesuszonej glebie przyjąć gigantyczne ilości wody. Ponadto, jeśli nie chcemy niedługo cierpieć z powodu braku wody, musimy zmienić dotychczasowy sposób jej gromadzenia, wykorzystania i oczyszczania. 

Jaka jest na to rada? Odzyskiwanie jak największych ilości wody odpadowej, czyli tak zwanej deszczówki.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Równowaga to podstawa

„Technologie domowej retencji” zakłada stworzenie systemów, ułatwiających gospodarkę wód odpadowych. Celem jest zmniejszenie skali marnowania wody i ochrona ekosystemów przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Dzięki zorganizowanej inicjatywie wykonawcy opracują urządzenia, umożliwiające trzystopniowy obieg odzyskiwanej wody deszczowej, szarej oraz czarnej. 

Odzyskiwaniem wody w miejscu, gdzie spadł deszcz, czyli małą retencją zajął się NCBR, czyli Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Samą technologię tzw. domowej retencji opracowuje kilka podmiotów: Politechnika Wrocławska, WaterHero Sp. z o.o. z Warszawy, Irene Katarzyna Gieras z Krakowa oraz Ecol-Unicon Sp. z o.o. z Gdańska. Eksperci wybrali najlepsze rozwiązania metod retencji, filtracji i uzdatniania wody, tak, aby finalnie miała ona jak najwyższą jakość.

Oczyszczona woda deszczowa będzie nadawała do różnych celów: do prania, mycia, spłukiwania toalety, podlewania roślin i trawnika. Oczyszczona woda z systemu trafi do gruntu, w miejscu, w którym spadła. Znacznie zmniejszy się dzięki temu ilość ścieków.

Co więcej, gospodarstwo domowe, które posiadałoby stosowne filtry i systemy, nie musiałoby być podłączone do sieci wodociągowej ani kanalizacji (lub wystarczyłoby korzystanie z niej w znikomym stopniu).

źródło: mat. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.