Kraków Airport z innowacją w oczyszczaniu wody

Kraków Airport wzorem lotnisk w Londynie oraz Oslo wprowadza technologię oczyszczania wód opadowych korzystającą z systemu MBBR (Moving Bed Bioreactor). Pod tym względem jest pionierem w Polsce wśród lotnisk. Projekt ma na celu nie tylko ochronę środowiska, ale także zwiększenie funkcjonalności i bezpieczeństwa obiektów.

Jadalne kapsułki z wodą zamiast plastikowych butelek?

Organizatorzy londyńskiego maratonu wpadli na pomysł, jak zaradzić generowaniu nadmiernej ilości butelek. Wsparli się wynalazkiem firmy Skipping Rocks Lab, która opracowała kapsułkę z wodą. Jest ona wykonana w technologii Notpla, czyli materiału pochodzącego z wodorostów i innych roślin. Powstała jako zamiennik plastikowej butelki. Rozkład takiej butelki liczony jest w setkach lat, natomiast zewnętrznej membrany kapsułki – kilka tygodni. Aby dostać się do płynu, wystarczy tylko przegryźć otoczkę kapsułki. Sama otoczka jest jadalna, więc można ją zjeść lub też zostawić, ponieważ jest w pełni biodegradowalna.

Czy w Polsce zabraknie wody? Jesteśmy blisko progu deficytu

Choć zasoby wody na świecie i w Polsce wydają się duże, to nie do końca jest to prawdą. Problem deficytu wody jest niezauważalny, ponieważ dostępna jest ona na wyciągnięcie ręki. W naszym kraju mamy jednak jedne z najniższych rezerw wody w Europie – można je porównać do zasobów wody w Egipcie. Czy Polska pustynnieje i grozi nam niedostatek wody pitnej?

Woda dużym zagrożeniem dla Jakarty

Jakarta to jedno z największych miast na świecie, którego powierzchnia z roku na rok maleje. Przyczyną tego zjawiska jest codzienne pobieranie wody z warstw wodonośnych przez Indonezyjczyków, co powoduje zapadanie się ziemi. Sytuacji nie ułatwia fakt, że stolica Indonezji została wybudowana na terenach bagiennych. Problem jest na tyle poważny, że lokalne władze zaczęły szukać efektywnych rozwiązań, lecz na ich wdrożenie nie pozostało zbyt dużo czasu. Szacuje się, że do 2030 roku pod wodą może znaleźć się połowa z obecnego terytorium Jakarty.