Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowcy w szoku! Australijska kaczka przemówiła ludzkim głosem

Naukowcy w szoku! Australijska kaczka przemówiła ludzkim głosem

Udało się zarejestrować pierwszy w historii przypadek, kiedy australijska kaczka piżmowa naśladuje ludzką mowę! Fenomen kaczki Ripper podbija Internet i motywuje naukowców do badań nad tym gatunkiem. Co powiedziała ta zdumiewająca kaczka i kto ją nauczył takich brzydkich słów?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pyskata kaczka o imieniu Ripper

Na poniższym nagraniu audio możemy usłyszeć australijską kaczkę piżmową o imieniu Ripper mówiącą „you bloody fool”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ty cholerny głupcze”.

Ripper został wyhodowany w niewoli w rezerwacie przyrody Tidbinbilla w pobliżu Canberry. To tutaj Rippera nagrał w 1987 roku emerytowany ornitolog Peter J Fullagar, który wcześniej pracował w dziale nauk o ekosystemach w The Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation. Istnieje wiele innych gatunków kaczek i gęsi hodowanych w niewoli i nie było do tej pory żadnych doniesień o ich zdolnościach do naśladowania ludzkich dźwięków.  

Badanie naukoweCarel ten Cate”

Ripper zszokował naukowców na tyle mocno, że powstało ostatnio badanie naukowe na jego temat. Raport z badania został opublikowany w czasopiśmie Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences.

– Australijska kaczka piżmowa wykazuje nieoczekiwaną i imponującą zdolność do uczenia się głosu – czytamy w badaniu.

Według autora kaczka naśladowała zdanie, które często powtarzał jej opiekun. Pomimo że inne odmiany gatunku nie wykazywały podobnych zdolności, naukowcy uznali australijską kaczkę piżmową za szczególnie wyjątkową:

– Jest więc czymś wyjątkowym spotkać gatunek, który najwyraźniej ma zdolność naśladowania ludzkich dźwięków – mówi autor badania profesor Cate.

Raport tłumaczy również, w jaki sposób Ripper nauczył się naśladować dźwięk otwierania i zamykania drzwi. Kilka tygodni po urodzeniu był trzymany w zlewie, a kilka metrów od niego znajdowały się drzwi, stąd nauczył się odtwarzać podobny dźwięk.

W badaniu wyszczególniono również dwa inne przypadki trzymanych w niewoli kaczek piżmowych imitujących dźwięki z zewnątrz w swoim środowisku. Niestety nie zostały zarejestrowane.

Czy gatunek kaczki piżmowej faktycznie naśladuje ludzką mowę?

Ta odmiana kaczek rzadko jest hodowana w niewoli ze względu na fakt, że dojrzałe samce mają skłonność do atakowania innych ptaków wodnych. Biorąc pod uwagę tę kwestię, dzikie kaczki piżmowe raczej nie naśladują ludzkich dźwięków, ponieważ nie mają się od kogo ich nauczyć.

Gdybyście nagrali te zwierzęta tylko w terenie, nie zdalibyście sobie sprawy, że faktycznie uczą się dźwięków wokalnych i naśladują się nawzajem – powiedział profesor Cate – Ludzkiej mowy uczą się tylko wtedy, gdy są hodowane w tych specjalnych warunkachdodaje.

źródło: 9news.com.au, royalsocietypublishing.org Fot: 9news.com.au

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.