Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Oszustwo na słonie? Wątpliwości co do instagramowej zbiórki „Patcopets”

Oszustwo na słonie? Wątpliwości co do instagramowej zbiórki „Patcopets”

Coraz częściej użytkownicy Instagrama udostępniają na swojej relacji zdjęcie podpalonego małego słonia. Zdjęcie pochodzi z profilu Patcopets, który prosi o udostępnienia oraz deklaruje wpłaty na rzecz ratowania słoni. Pojawiły się pierwsze doniesienia o oszustwie. Czy patcopets wykorzystuje nieszczęście zwierząt i dobroć ludzi dla zwiększenia zasięgów?

BANER MOBILEB1
Reklama

Na czym polega zbiórka?

22 kwietnia na instagramowym profilu organizacji Patcopets pojawił się post przedstawiający małego, podpalonego słonia. Fundacja obiecuje, że za każde 100 udostępnień przekaże 1 dolara na rzecz ratowania słoni. Według organizacji akcja ma na celu zwiększenie świadomości i zwrócenie uwagi na złe traktowanie zwierząt w Indiach.

Na przełomie sierpnia informacja o zbiórce zaczęła pojawiać się również na polskich instagramowych profilach.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Niestety, nie ma żadnych dowodów na wiarygodność zbiórki, ani potwierdzenia o przekazaniu środków na cele charytatywne.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie h3DVopwKlBssCvOyMLXMLfiQSGw9i3FmEDL0AJ1cL2868Ngp33YIlVSZQghd1meTVuODx2T-xWxYwXtkMS780lr-lHiPRgCBeysvTJ8ZMiMIpipO2avDyjVIGcjNPIJ_YpF8t8qF=s0

Patco Pets należy do Plant A Tree Co

Fundacja Patco Pets należy do firmy Plant A Tree Co., o której media pisały z doniesieniami o nielegalnych zbiórkach.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Po raz pierwszy zdobyli popularność w zeszłym roku, kiedy zadeklarowali, że posadzą 100 drzew za każde udostępnienie. Po zwiększeniu zasięgów profilu zdjęcie zostało usunięte. Podobnie było z następnymi działaniami „charytatywnymi” firmy.

Dodatkowo witryna PlantATreeCo oferuje sprzedaż plastikowych bransoletek, twierdząc, że posadzi drzewo za każdy dokonany zakup za pośrednictwem partnerów. Nie ma informacji o tym, kim są ci partnerzy, ani nie ma dowodu na to, że darowizny zostały przekazane na ten cel.

Na swojej stronie na Instagramie twierdzą również, że wspierają inne działania charytatywne takie jak australijskie pożary i Black Lives Matter. Nie ma również dowodów na to, że przekazali darowizny organizacjom, które prowadzą działalność charytatywną na rzecz tych problemów.

Wyszukiwanie nazwy domeny w witrynie pokazuje, że została ona zarejestrowana 25 Maja 2019 na Florydzie.

hdGHv868a9WkbpGBq UyjLeuMeJjHFKyIEj JosWmAyy7xm3MBddaQ6CLKFm3i1aRdzqH s3Rhy2Xeqi6COEecWCtC5y61sjY6clOM9oz o2CX89bY

Fot: Domena/ źródło: fakewebsitebuster

Jedyne podane informacje kontaktowe na stronie organizacji to identyfikator Gmaila. Nie ma podanego numeru telefonu ani adresu. Floryda nie jest nigdzie wymieniona i nie ma nazwiska nikogo z organizacji.

Scam na słonie

Tiktokowy twórcayourfavoriteadam” również zwrócił uwagę na niewiarygodność fundacji. Według niego cała zbiórka ma na celu zwiększenie zasięgów profilu, by później móc sprzedać go z zyskiem.

https://www.tiktok.com/@yourfavoriteadam/video/7005612588054695174?is_from_webapp=v1&refer=embed&referer_url=https%3A%2F%2Fvibez.pl%2F&referer_video_id=700561258805469517 

 źródło: vibez.pl, fakewebsitebuster, theodysseyonline.com, fot: nationalgeographic.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.