Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy woda pitna jest wszędzie bezpieczna?

water

Czy woda pitna jest wszędzie bezpieczna?

W każdym regionie świata jego mieszkańcy borykają się z różnymi problemami i przeszkodami środowiskowymi. Zanieczyszczenia wód to kluczowy dla zdrowia i życia problem, który stał się zmartwieniem nie tylko najbiedniejszych krajów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wiek kryzysu wodnego

Przekorna teza na temat wody mineralnej mówi o tym, że zakłady wydobywające wodę sprzedają nie surowiec, a butelki. Producent daje wówczas gwarancję czystości wody. I oprócz wygody byłby to jedyny fakt przemawiający za jej wyższością nad wodą z kranu. Bowiem zanieczyszczenia, jakie dzisiaj znajdują się w wodzie pitnej na całym świecie, zdecydowanie przewyższają dopuszczalne normy.

Zatruta woda

Woda pitna zbadana w USA w stanie Connecticut, a także ta pochodząca z jednego z kościołów w Północnej Karolinie dwukrotnie przekroczyła normy dopuszczalności. Woda płynąca z kranów w gospodarstwach domowych w Teksasie zawierała wysoki poziom  toksycznych związków chemicznych PFAS. To dane pochodzące z badań prowadzonych przez 9 miesięcy na terenie USA. Wyniki są niepokojące – miliony ludzi nadal borykają się z poważnymi problemami dotyczącymi jakości wody, zanieczyszczeń, pogarszającej się infrastruktury i nieodpowiedniego systemu uzdatniania wody. Badacze oceniają, że najgorsza jakość wody występuje na obszarach wiejskich i biedniejszych.

Analitycy, którzy przeprowadzali badania wody w USA, twierdzą, że stężenia PFAS mogą być różne w zależności od okresu i miejsca pomiaru.

Trujące związki PFAS

PFAS (perfluoroalkylated substances) to fluorowane związki organiczne używane powszechnie od lat 50. w przemyśle, jak i różnych przedmiotach codziennego użytku. 

Właściwości PFAS, czyli odporność na wodę i tłuszcz są wykorzystywane w produkcji tkanin, chemicznych środków do pielęgnacji podłóg, a nawet papieru śniadaniowego. W 2009 roku związki PFAS wpisano na listę trwałych zanieczyszczeń organicznych przez wzgląd na ich wszechobecność, toksyczność i zjawisko kumulowania się w środowisku. 

Związki PFAS mogą przedostawać się do wody z fabryk i składowisk odpadów. A ponieważ nie rozkładają się łatwo w środowisku, często nazywa się je „wiecznymi chemikaliami”. PFAS mogą powodować problemy zdrowotne: zapalenia jelit, choroby tarczycy, nadciśnienie, a nawet nowotwory (badania przeprowadzone przez Centers for Disease Control). 

Arsen nie leczy

W amerykańskiej wodzie przebadanej na zlecenie Consumer Reports wykryto również ołów i arsen. Arsen, uznawany niegdyś za lekarstwo i żyłę złota, został odkryty też w naszym kraju. Polscy badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego odnotowali jego obecność w jednym z dopływów Nysy Kłodzkiej. Ilość 100-krotnie przewyższa normy wody pitnej ustanowione przez WHO.

źródło: echa.europa.eu, consumerreports.org, jars.pl, fot. Nicolas Comte/ Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.