Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy woda pitna jest wszędzie bezpieczna?

water

Czy woda pitna jest wszędzie bezpieczna?

W każdym regionie świata jego mieszkańcy borykają się z różnymi problemami i przeszkodami środowiskowymi. Zanieczyszczenia wód to kluczowy dla zdrowia i życia problem, który stał się zmartwieniem nie tylko najbiedniejszych krajów.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wiek kryzysu wodnego

Przekorna teza na temat wody mineralnej mówi o tym, że zakłady wydobywające wodę sprzedają nie surowiec, a butelki. Producent daje wówczas gwarancję czystości wody. I oprócz wygody byłby to jedyny fakt przemawiający za jej wyższością nad wodą z kranu. Bowiem zanieczyszczenia, jakie dzisiaj znajdują się w wodzie pitnej na całym świecie, zdecydowanie przewyższają dopuszczalne normy.

Zatruta woda

Woda pitna zbadana w USA w stanie Connecticut, a także ta pochodząca z jednego z kościołów w Północnej Karolinie dwukrotnie przekroczyła normy dopuszczalności. Woda płynąca z kranów w gospodarstwach domowych w Teksasie zawierała wysoki poziom  toksycznych związków chemicznych PFAS. To dane pochodzące z badań prowadzonych przez 9 miesięcy na terenie USA. Wyniki są niepokojące – miliony ludzi nadal borykają się z poważnymi problemami dotyczącymi jakości wody, zanieczyszczeń, pogarszającej się infrastruktury i nieodpowiedniego systemu uzdatniania wody. Badacze oceniają, że najgorsza jakość wody występuje na obszarach wiejskich i biedniejszych.

https://swiatoze.pl/rasizm-srodowiskowy-tarcza-jest-ochrona-przyrody-i-sadzenie-drzew/

Analitycy, którzy przeprowadzali badania wody w USA, twierdzą, że stężenia PFAS mogą być różne w zależności od okresu i miejsca pomiaru.

Trujące związki PFAS

PFAS (perfluoroalkylated substances) to fluorowane związki organiczne używane powszechnie od lat 50. w przemyśle, jak i różnych przedmiotach codziennego użytku. 

Właściwości PFAS, czyli odporność na wodę i tłuszcz są wykorzystywane w produkcji tkanin, chemicznych środków do pielęgnacji podłóg, a nawet papieru śniadaniowego. W 2009 roku związki PFAS wpisano na listę trwałych zanieczyszczeń organicznych przez wzgląd na ich wszechobecność, toksyczność i zjawisko kumulowania się w środowisku. 

Związki PFAS mogą przedostawać się do wody z fabryk i składowisk odpadów. A ponieważ nie rozkładają się łatwo w środowisku, często nazywa się je „wiecznymi chemikaliami”. PFAS mogą powodować problemy zdrowotne: zapalenia jelit, choroby tarczycy, nadciśnienie, a nawet nowotwory (badania przeprowadzone przez Centers for Disease Control). 

Arsen nie leczy

W amerykańskiej wodzie przebadanej na zlecenie Consumer Reports wykryto również ołów i arsen. Arsen, uznawany niegdyś za lekarstwo i żyłę złota, został odkryty też w naszym kraju. Polscy badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego odnotowali jego obecność w jednym z dopływów Nysy Kłodzkiej. Ilość 100-krotnie przewyższa normy wody pitnej ustanowione przez WHO.

źródło: echa.europa.eu, consumerreports.org, jars.pl, fot. Nicolas Comte/ Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.