Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

IKEA zbuduje w Polsce jedną z największych farm fotowoltaicznych w Europie

IKEA zbuduje w Polsce jedną z największych farm fotowoltaicznych w Europie

IKEA zbuduje w Polsce jedną z największych farm fotowoltaicznych w Europie

IKEA oficjalnie rozpoczyna w Polsce budowę jednej z największych europejskich farm fotowoltaicznych na użytek własny. Gdzie i kiedy powstanie elektrownia słoneczna o mocy 19 MW?

Reklama

Ikea zbuduje wielką farmę fotowoltaiczną

Panele słoneczne o łącznej mocy prawie 20 MW zostaną zamontowane na terenie zakładów IKEA Industry w Babimoście i Zbąszynku (woj. lubuskie). 

Na gruntach należących do IKEA stanie 37 tys. paneli fotowoltaicznych o powierzchni 6 sklepów IKEA. Będzie to nie tylko jedna z największych farm fotowoltaicznych na użytek własny w Polsce, ale też jedna z największych tego typu instalacji na terenie fabryki w Europie.

– Jest to ważny kamień milowy w planie inwestycji IKEA Industry w energię odnawialną w Polsce. Po blisko dwóch latach od ogłoszenia planu, po uzyskaniu wszystkich formalnych zezwoleń, 20 maja 2022 roku rozpoczęliśmy proces budowy instalacji fotowoltaicznej w Babimoście. 

Mamy nadzieję, że analogiczne prace będą mogły się rozpocząć już wkrótce w Zbąszynku i innych fabrykach IKEA w Polsce, ale tempo tych inwestycji jest zależne od procedur i czasu oczekiwania na zezwolenia – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, Prezeska IKEA Industry Poland.

Inwestycja przyniesie oszczędności w kosztach energii i obniży ślad klimatyczny. W ten sposób przyczyni się do realizacji celu IKEA, jakim jest transformacja w kierunku biznesu pozytywnego dla klimatu do 2030 roku.

IKEA i zielona energia

Fabryki IKEA Industry wyznaczają cel redukcji emisji CO2 o 80% do 2025 roku.

Polska ma szczególne miejsce na globalnej mapie IKEA, będąc drugim co do wielkości krajem produkcyjnym dla marki. Rocznie prawie 20% światowej produkcji dla IKEA pochodzi z Polski. W przypadku mebli drewnianych produkowanych przez IKEA Industry, proporcja ta wynosi do 50% światowej produkcji.

Ważnym elementem realizacji celów klimatycznych IKEA są inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Dotychczas Grupa Ingka, odpowiadająca za sklepy IKEA, zainwestowała globalnie blisko 2,5 mld euro w zieloną energię. 

Polska jest krajem, w którym IKEA w latach 2011-2016 zainwestowała blisko 1 mld złotych, stając się posiadaczem drugiego co do wielkości portfela OZE w IKEA na świecie, zaraz po rynku amerykańskim. Łączna zainstalowana moc wiatraków IKEA w Polsce to prawie 178 MW.

80 wiatraków na 6 farmach wiatrowych, należących do IKEA Retail Polska produkuje około 400 GWh energii elektrycznej rocznie. To znacznie więcej niż zużycie energii IKEA w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych w Polsce.

Ikea zwraca zarazem uwagę na problemy związane z rozwojem OZE w Polsce:

– Znacznym utrudnieniem w procesie inwestycyjnym są skomplikowane regulacje i długi czas oczekiwania na pozyskiwanie zezwoleń i decyzji administracyjnych pozwalających budować i przyłączać do sieci duże instalacje fotowoltaiczne. Zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii zaowocowałoby inwestycjami w łańcuchu dostaw IKEA w Polsce – czytamy na stronie IKEA.

źródło i zdj. główne – ikea.com/pl/pl/newsroom

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.