Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Już działa! Farma wiatrowa zapewnia energię dla 27 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce

Farma wiatrowa zapewnia energię dla 27 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce

Już działa! Farma wiatrowa zapewnia energię dla 27 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce

RWE przyłączyło do sieci farmę wiatrową Rozdrażew. Farma wiatrowa może zaopatrywać ponad 27 000 gospodarstw domowych w zieloną energię elektryczną. Uruchomienie kolejnych polskich farm wiatrowych planowane jest jeszcze w 2022 roku. 

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Farma wiatrowa w Wielkopolsce

RWE w pełni uruchomiło lądową farmę wiatrową Rozdrażew o mocy 16,8 megawatów (MW). Po czternastu miesiącach budowy, siedem turbin wytwarza wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby ponad 27 000 polskich gospodarstw domowych. Rozdrażew jest już 16. farmą wiatrową RWE w Polsce – firma ma w naszym kraju zainstalowaną moc 410 MW.

– Chciałbym podziękować całemu zespołowi za jego wspaniałą pracę. Jestem dumny, że nasze portfolio produkcji energii odnawialnej stale się powiększa, co jest kolejnym kamieniem milowym na drodze do aktywnego wspierania transformacji energetycznej kraju. Dzięki trzem farmom wiatrowym, które mają zostać oddane do użytku komercyjnego w tym roku, zdecydowanie umacniamy naszą pozycję w sektorze zielonej energii w Polscemówi Wojciech Borkowski, odpowiedzialny w RWE Renewables za budowę projektów onshore.

RWE w Polsce jest również aktywna w obszarze offshore. Firma jest na etapie zaawansowanego przygotowania do budowy F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW, a także złożyła wnioski o kolejne koncesje na Morzu Bałtyckim. Energetyka wiatrowa rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie, chociaż pierwsze morskie farmy wiatrowe zostaną przyłączone do polskiej sieci przesyłowej najwcześniej w 2025 lub 2026 roku.

Energetyka wiatrowa w Polsce

W Polsce znajduje się już ponad 50 farm wiatrowych. Jeżeli Polska będzie prężnie rozwijać sektor energetyki wiatrowej, to w perspektywie 2030 roku możemy wygenerować inwestycje, które będą miały skumulowany wpływ na PKB w wysokości ok. 130 mld zł. Branża energetyki lądowej pozwoli też zatrudnić ok. 100 tys. osób. W górnictwie dla przykładu pracuje dziś ok. 70 tys. osób.

Energia z wiatru jest także najtańsza – obniża nasze rachunki za prąd nawet o połowę.

\źródło: mat. prasowe, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.