Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwszy na świecie statek na wodór do obsługi morskich farm wiatrowych

Pierwszy na świecie statek na wodór do obsługi morskich farm wiatrowych

Pierwszy na świecie statek na wodór do obsługi morskich farm wiatrowych

Vestas uruchamia wyjątkowy program pilotażowy. Firma zbada w jaki sposób pierwszy na świecie statek na wodór, który służy do obsługi morskich farm wiatrowych, może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Statek na wodór dla farm offshore

Firma Vestas zaprezentowała pierwszy statek zasilany wodorem, który posłuży jako środek transportu dla załogi dokonującej napraw morskich farm wiatrowych.

Jednostka może być zasilana wodorem w połączeniu z olejem napędowym. Paliwo wodorowe samo w sobie nie zawiera węgla, co oznacza potencjał zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przy zachowaniu tej samej mocy.

Rozwiązanie będzie testowane w ramach programu pilotażowego na belgijskiej farmie wiatrowej Norther, a uruchomienie planowane jest na 15 lipca.

Program będzie realizowany do końca 2022 roku i da Vestas szansę na zbadanie skalowalnych metod na włączenie wodoru do działań firmy.

Więcej wodoru i mniej emisji

Celem projektu jest zebranie informacji na temat możliwości i ograniczeń statków napędzanych wodorem w codziennej eksploatacji.

Sektory gospodarki, w których ciężko ograniczyć emisję, takie jak żegluga, będą ostatnią granicą w naszej globalnej drodze do dekarbonizacji. Wodór jest kluczową technologią umożliwiającą przyspieszenie tego procesu, dlatego Vestas chętnie testuje swój potencjał w zakresie redukcji emisji z naszych działań serwisowych (…)  – mówi Christian Venderby, wiceprezes wykonawczy ds. usług w firmie Vestas.

Nowa jednostka Vestas zasilana wodorem ma potencjał zaoszczędzenia emisji CO2 na poziomie 158 ton. Oznacza to o ok. 37 % mniejszą redukcję emisji dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjnym statkiem. Te dane zostaną zweryfikowane podczas pilotażu.

Obecnie firma przewiduje, że statek będzie zasilany głównie szarym wodorem ze względu na brak dostępnego zielonego wodoru w wymaganych ilościach. Szary wodór to gaz syntezowy, czyli po prostu mieszanina tlenku węgla i wodoru oraz dwutlenku węgla, która wytwarzana jest na masową skalę, będąc jednym z najważniejszych obecnie źródeł pozyskiwania wodoru.

Vestas dąży tym samym do uzyskania zielonego wodoru w odpowiednich ilościach – twierdzi firma. Wcześniej podobny pomysł zademonstrowała duńska firma Orsted. Statek duńczyków ma być zasilany zielonym e-metanolem:

źródło: vestas.com, zdj. główne – facebook.com/vestas

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.