Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności – podsumowanie czerwca

Co nowego w sektorze OZE i elektromobilności – podsumowanie czerwca

Słoneczny czerwiec przyniósł wspaniałe wyniki w obszarze produkcji energii z fotowoltaiki. 19 czerwca odnawialne źródła energii zagwarantowały rekordową ilość zapotrzebowania energetycznego Polski. Tego dnia między godziną 14:00 a 15:00 OZE zapewniły 10GW, co wyniosło aż 67% zapotrzebowania na moc w całej Polsce. Sprawdź pozostałe fakty, wydarzenia i innowacje, o których pisaliśmy w czerwcu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Spis treści:

Polityka i prawo
Dotacje
Sektor OZE
Elektromobilność
Trendy i innowacje
Raporty i badania

polityka i prawo
 • Unia Europejska obniżyła emisje

Krajom Unii Europejskiej udało się obniżyć emisje gazów cieplarnianych o 34% w ciągu ostatnich trzech dekad. Na szczycie listy redukcji CO2 znalazła się Estonia. Sprawdź, które miejsce zajmuje Polska.

 • Kotły gazowe wycofane

Kotły gazowe wycofane ze sprzedaży do 2029 roku to realny scenariusz, który zakłada Komisja Europejska. KE proponuje za to szereg środków mających na celu przyspieszenie wdrażania pomp ciepła. Czy Europa stanie się ekologiczną oazą pomp ciepła na wysokoemisyjnej mapie świata?

 • Jedna ładowarka

Do jesieni 2024 roku USB typu C stanie się powszechnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych w UE. Jedna ładowarka w całej Unii Europejskiej to wynik uzgodnień Parlamentu i Rady Europejskiej, które zostały podjęte 7 czerwca 2022 roku.

 • Uwolnienie wiatraków coraz bliżej

Komitet stały Rady Ministrów zaakceptował projekt ustawy odległościowej liberalizującej zasady budowy farm wiatrowych na lądzie. To ważny krok w kierunku odblokowania potencjału energetyki wiatrowej w Polsce. Energia z wiatru to jeden z filarów transformacji energetycznej.

 • W Polsce powstanie Ciepłownia Przyszłości

Pod koniec maja ruszyły prace przy Ciepłowni Przyszłości, zwycięską koncepcją w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ciepłownia Przyszłości wykorzysta wysokosprawne układy pomp ciepła, instalacje fotowoltaiczne, kolektory hybrydowe PVT oraz magazyny energii. 

 • Deklaracja dotycząca źródeł ciepła

Czerwiec był ostatnim miesiącem na złożenie deklaracji o wykorzystywanych urządzeniach grzewczych i rodzaju spalanych paliw. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków informuje jednak, że w dalszym ciągu można złożyć dokument.

dotacje
 • Dopłaty do… węgla

Importowany węgiel jest już 5 razy droższy niż na początku roku. Nie ma wątpliwości, że istotnie wpłynie to na ceny rachunków osób, które korzystają z systemowego ciepła. Tymczasem rząd zapowiada dopłaty do węgla dla odbiorców indywidualnych.

sektor oze
 • Polska technologia doceniona przez Komisję Europejską

Perowskity – polska technologia fotowoltaiczną – zyskały już światową sławę, o czym świadczy wizyta Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu w wrocławskim zakładzie Saule Technologies. Polska firma jako pierwsza na świecie skomercjalizowała perowskitowe ogniwa słoneczne.

 • Fotowoltaika i zielony wodór dla lotniska

Port lotniczy Poznań-Ławica zamierza pozyskiwać energię z fotowoltaiki, a nadwyżkę wykorzystać do produkcji zielonego wodoru. Poznański Port Lotniczy, rozpoczął proces dekarbonizacji, którego pierwszym krokiem jest umowa z międzynarodowym koncernem TÜV SÜD.

 • Biden: fotowoltaika kluczowa

Prezydent USA Joe Biden stwierdził w najnowszym memorandum, że fotowoltaika jest kluczowa dla bezpieczeństwa USA i podkreślił jej rolę dla zachowania stabilności krajowej infrastruktury krytycznej. Dowiedz się, jaki status dla Stanów Zjednoczonych zyskuje energia słoneczna?

 • Perowskity i lamele w Żabce

Saule Technologies podpisało dwie umowy z siecią Żabka. Pierwsza przewiduje dostawę i montaż pilotażowej instalacji łamaczy światła z elementami ogniw perowskitowych na jednym ze sklepów. Druga zakłada dostawę i montaż elektronicznych etykiet cenowych zasilanych perowskitowym ogniwem fotowoltaicznym w jednym ze sklepów.

 • IKEA inwestuje w polskie moce słoneczne i wiatrowe

Ingka, franczyzobiorca sklepów IKEA, inwestuje prawie 200 milionów € w polskie moce słoneczne i wiatrowe. Spółka nabywa w Polsce gotową do budowy farmę wiatrową i park solarny o łącznej mocy 92 MW.

 • Elektrownia słoneczna na dawnym wysypisku śmieci

Energia elektryczna pochodzącą ze słońca zasili jeden z zakładów katowickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK). Spółka ogłosiła przetarg na budowę elektrowni słonecznej. Ma się ona znaleźć na terenie zamkniętej i zrekultywowanej części składowiska odpadów.

 • Rekordowy udział OZE w polskiej energetyce

19 czerwca odnawialne źródła energii dostarczyły ponad 10 GW mocy. To rekordowy udział OZE w polskiej energetyce. Największa ilość czystej energii zapewniła fotowoltaika. Dowiedz się, jak wpłynęło to na ceny energii elektrycznej? 

Elektromobilnosc
 • Kurierzy Inpost na elektrycznych cargo

Kurierzy InPost w Poznaniu mają już możliwość skorzystania z rowerowego potencjału i dostosowania go do potrzeb swojej pracy. InPost wszedł we współpracę z firmą Delibike, która oferuje model roweru elektrycznego typu cargo mieszczący w przyczepie wiele paczek.

 • Auta elektryczne w parkach narodowych

Auta elektryczne w parkach narodowych to europejski standard, który ma pojawić się teraz także w Polsce. Parki narodowe zamierzające kupić pojazdy zeroemisyjne będą mogły ubiegać się w NFOŚiGW o bezzwrotne dotacje.

 • Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych

339 europosłów zagłosowało za wycofaniem samochodów spalinowych ze sprzedaży do 2035 roku. Te działania UE mają wspierać redukcję emisji CO2 transportu, która towarzyszy projektowi Zielony Ład i wspólnemu celowi neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

 • Ciężarówka emituje tylko parę wodną

W drugiej połowie bieżącego dziesięciolecia do oferty Volvo Truck dołączą elektryczne samochody ciężarowe napędzane ogniwami paliwowymi i wodorem. Będą miały zasięg operacyjny porównywalny z wieloma samochodami ciężarowymi z silnikami wysokoprężnymi – do 1000 km – i czas tankowania poniżej 15 minut.

 • Droga, która ładuje samochody elektryczne 

W Chiari we Włoszech powstała droga, która ładuje samochody elektryczne. „Arena Przyszłości” pozwala na bezprzewodowe przekazywanie energii do pojazdów.  Droga ładuje samochody elektryczne działa dzięki systemowi cewek umieszczonych pod asfaltem. Dowiedz się, jak to możliwe?

Trendy i innowacje
 • Latające taksówki elektryczne w Kanadzie

Latające taksówki elektryczne mogą pojawić się na niebie nad Montrealem już za 4 lata. Dwie firmy ogłosiły na początku czerwca umowę ws. produkcji ponad 70 całkowicie elektrycznych samoloto-śmigłowców, które mają rozpocząć regularne loty już w 2026 roku.

 • Malowanie łopat obniża liczbę kolizji z ptakami

Holendrzy testują innowacyjne rozwiązanie mające na celu zmniejszenie kolizji ptaków z turbinami wiatrowymi. Malują na czarno siedem 140-metrowych turbin. Wcześniejsze testy wykazały spadek liczby śmierci ptaków aż o 70%. Przeczytaj więcej na temat tego rozwiązania.

 • Pierwszy traktor na amoniak na świecie!

Amerykański start-up Amogy zademonstrował pierwszy w historii bezemisyjny traktor na amoniak na świecie. Udana prezentacja ciągnika o mocy 100 kW jest kamieniem milowym zmierzających do dekarbonizacji sektora transportu ciężkiego przy użyciu energii generowanej przez amoniak.

 • Toyota kombinuje z wodorem

Toyota zaprezentowała przenośne pojemniki na wodór. Działający prototyp przenośnego wkładu wodorowego ma ułatwić dostarczanie energii do zasilania urządzeń codziennego użytku w domu i poza nim, m.in. w transporcie i ekologicznych domach. Toyota prowadzi testy tej technologii w Japonii.

 • Narty z recyklingu łopat wiatrowych

Łopaty turbin z farmy wiatrowej, którą rozebrano w Holandii, dostaną drugie życie. Narty z recyklingu łopat wiatrowych, deski snowboardowe i konstrukcje dla ​​farm fotowoltaicznych – to niektóre z rozwiązań, które wejdą w życie już niedługo. W realizacji części z nich pomaga firma, której współwłaścicielem jest Polak.

 • Biurowiec wykonany w 100% z paneli słonecznych

W Australii wkrótce rozpocznie się budowa biurowca wyłącznie z paneli słonecznych. Konstrukcja ośmiopiętrowego budynku będzie wykonana z tzw. „solar skin”, czyli modułów fotowoltaicznych o podobnej grubości co szklana fasada. To rozwiązanie generuje do 50 razy więcej energii niż systemy dachowe. 

raporty i badania
 • Badanie dotyczące budowy farm wiatrowych 

65% pytanych mieszkańców województwa lubelskiego chce energii wiatrowej – wynika z badań przeprowadzonych przez grupę badaczy pod kierunkiem dr. Dawida Piekarza, wiceprezesa Instytutu Staszica oraz eksperta rynku energetycznego. Większość osób przekonało się do wiatraków w kontekście wojny w Ukrainie. 

 • EV Readiness Index 2022

Polska zajęła ostatnie miejsce na liście krajów UE dot. elektryfikacji transportu. EV Readiness Index ocenia państwa UE na podstawie analizy infrastruktury, która pozwala na wdrożenie elektromobilności. 

Dowiedz się, co sprawiło, że Polska znalazła się na szarym końcu? 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.