Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uwolnienie wiatraków coraz bliżej. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował zmiany w regule 10H

Uwolnienie wiatraków coraz bliżej. Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował zmiany w regule 10H

Komitet stały Rady Ministrów zaakceptował projekt ustawy odległościowej liberalizującej zasady budowy farm wiatrowych na lądzie. To ważny krok w kierunku odblokowania potencjału energetyki wiatrowej w Polsce. Energia z wiatru to jeden z filarów transformacji energetycznej

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Kamienie milowe w obszarze klimatu i transformacji

W sobotę 11 czerwca Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska odniosła się w swoich mediach społecznościowych do zapowiadanych zmian w ustawie 10H.

 – W obszarze klimatu, transformacji i środowiska Polska uzgodniła w KPO 8 kamieni milowych na pierwszy okres. Realizacja siedmiu jest zakończona. Ósmy to ustawa 10H, która jest gotowa i w poniedziałek będzie dyskutowana na Komitecie Stałymnapisała na swoim profilu na Twitterze.

To właśnie na wniosek minister projekt nowelizacji ustawy z 20 maja 2016 roku został przekazany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Nad finalizacją prac legislacyjnych czuwa pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Wszystko po to, by przekazać projekt do rozpatrzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że energia z wiatru to jeden z istotnych filarów transformacji energetycznej. Branża od dawna powtarza, że to zasada 10H jest główną blokadą rozwoju technologii wiatrowej na lądzie oraz możliwości wykorzystania taniej energii dla przemysł.

Zielone światło dla energetyki wiatrowej

Podczas Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej 2022 Marcin Ścigan, dyrektor departamentu OZE w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, potwierdził, że projekt nowelizacji ustawy odległościowej, liberalizującej zasady budowy farm wiatrowych na lądzie przeszedł pozytywną opinię Komitetu Stałego Rady Ministrów i został skierowany do komisji prawniczej. Aprobata rządowa z pewnością przyspieszy prace nad ustawą. Nie znamy jednak na razie terminu zakończenia prac.

Stały Komitet Rady Ministrów to organ pomocniczy Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów. Jego zadaniem jest inicjowanie, przygotowywanie, a także uzgadnianie rozwiązań i stanowisk premiera oraz rządu.

Zasada 10H w odświeżonej wersji 

Przypomnijmy, że zgodnie z ustaleniami z 2016 roku nowe turbiny można umieszczać w dystansie co najmniej 10-krotnie większym niż wysokość wiatraka wraz z łopatami.

Nowy projekt ma utrzymać zasadę umiejscowienia farmy lub elektrowni wiatrowej na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Zasada 10H będzie mogła zostać uchylona przez gminy i to one mają wyznaczać lokalizację nowych obiektów wiatrowych. Turbiny wiatrowe mają znajdować się w odległości 500 m od zabudowań.

źródło: konferencja PSEW, wnp.pl

zdjęcie główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.