Zmiany w ustawie odległościowej. Kto zyska?

Zmiany w ustawie odległościowej. Kto zyska?

Projekt związany z dotychczas obowiązującą zmianą odległościową ma zrewolucjonizować rynek branży energetyki wiatrowej w Polsce. Nowelizacja czeka na zatwierdzenie przez Radę Ministrów.

Zmiana zasady 10H

Na zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych czekała cała branża. Zasada 10H, obowiązująca w kraju, odnosi się do przepisów instalacji turbin wiatrowych. Do tej pory nie mogły powstawać one w odległości mniejszej niż  10-krotność wysokości masztu, czyli 1,5-2 km od istniejących zabudowań. Zmiana zakłada rezygnację z tego ograniczenia i wprowadzenie nowej odległości, czyli 500 metrów od zabudowań. Dla firm inwestujących w tę formę energii odnawialnej zasada 10H wiązała się z ograniczeniami – oceniają inwestorzy z branży energetyki. Co zmieni się po jej zniesieniu?

Ustawa odległościowa

Ustawa została wprowadzona w 2016 r. Zakłada, że elektrownie wiatrowe o mocy powyżej 40 kW, nie mogą być zlokalizowane w obrębie zabudowań w odległości nie mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości instalacji (wysokość wiatraków jest liczona z wirnikiem i łopatami). 

Kto na tym skorzysta?

Zmiana ma przyspieszyć transformację energetyczną Polski. Na złagodzeniu zasady 10H mają skorzystać inwestorzy, wykonawcy, ale i użytkownicy sieci energetycznej, czyli społeczeństwo, które skorzysta ze źródła energii odnawialnej. Dodatkowo zwiększy się też obszar, na którym będzie można realizować inwestycje.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

– Zmiany w obszarze legislacyjnym były przez całą branżę długo wyczekiwane i jestem przekonany, że będą korzystne zarówno dla inwestorów, wykonawców, jak i użytkowników sieci energetycznej. Zgodnie z przedstawioną przez autorów projektu oceną skutków nowych regulacji do projektu ustawy w perspektywie 10-letniej możemy spodziewać się inwestycji o mocy dodatkowych 6-10 GW. –  mówi Piotr Gutowski Wiceprezes ONDE SA., firmy z sektora energetyki wiatrowej.

Polskie firmy mają wiele zyskać na nowelizacji ustawy. Szacuje się, że na razie udział krajowych dostawców w sektorze energetyki wiatrowej na lądzie wynosi blisko 38%. Po nowelizacji ma się on zwiększyć do 55%. 

Pozytywnych skutków zmiany ustawy można dostrzec znacznie więcej. Spadek cen hurtowych energii elektrycznej przełoży się na oszczędności w cenie energii, a więc budżety przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Oczekiwać można też rozwoju regionalnych i krajowych dostawców usług i komponentów, rozwoju i większych wpływów podatkowych dla gmin. To przełoży się również na powstanie nowych miejsc pracy. dodaje Piotr Gutowski.

źródło: mat. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.