Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jedna ładowarka w całej Unii Europejskiej! Znamy datę

Jedna ładowarka w całej Unii Europejskiej

Jedna ładowarka w całej Unii Europejskiej! Znamy datę

Jedna ładowarka w całej Unii Europejskiej stanie się obowiązującym standardem już za 2 lata. Jakie korzyści przyniesie to rozwiązanie?

Reklama

Jedna ładowarka w całej Unii Europejskiej

Do jesieni 2024 roku USB typu C stanie się powszechnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych w UE. Jedna ładowarka w całej Unii Europejskiej to wynik uzgodnień Parlamentu i Rady Europejskiej, które zostały podjęte 7 czerwca 2022 roku.

Nigdy więcej zestawów różnych ładowarek w naszych szufladach. Jedna wspólna ładowarka to prawdziwa korzyść dla nas jako konsumentów. Pomoże również naszemu środowisku. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy dzisiejszą zgodę na wspólną ładowarkę po szybkim zakończeniu negocjacji między współprawodawcami skomentowała decyzję Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej.

Jakie korzyści płyną z nowych przepisów?

Jedna ładowarka służyć będzie do często używanych małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Dodatkowo w świetle nowych przepisów klienci każdorazowo będą mogli wybrać czy chcą kupić nowe urządzenie z urządzeniem ładującym, czy bez.

Nowe przepisy to przede wszystkim ograniczenie niepotrzebnej liczby elektrośmieci – zbędnych wtyczek, złączy i kabli. Szacuje się, że wyrzucone i nieużywane ładowarki stanowią około 11 000 ton e-odpadów rocznie. Nowe przepisy mają także pomóc zaoszczędzić konsumentom do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek.

USB typu C ma być domyślnym portem dla:

  • telefonów komórkowych,
  • tabletów,
  • e-czytników,
  • słuchawek,
  • aparatów cyfrowych,
  • przenośnych konsol do gier,
  • przenośnych głośników.

Laptopy będą również musiały zostać dostosowane do wymagań do 40 miesięcy po wejściu w życie.

Co więcej, szybkość ładowania zostanie zharmonizowana dla urządzeń obsługujących szybkie ładowanie. Dzięki temu użytkownicy będą mogli naładować swoje urządzenia z tą samą prędkością za pomocą dowolnej kompatybilnej ładowarki.

źródło: europarl.europa.eu, ec.europa.eu, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.