Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Droga, która ładuje samochody elektryczne – „Arena Przyszłości”

Droga, która ładuje samochody elektryczne

Droga, która ładuje samochody elektryczne – „Arena Przyszłości”

W Chiari we Włoszech powstała droga, która ładuje samochody elektryczne. „Arena Przyszłości” pozwala na bezprzewodowe przekazywanie energii do pojazdów. Jak to możliwe?

Reklama

Droga, która ładuje samochody elektryczne

Po miesiącach testów na torze „Arena del Futuro”, czyli „Arenie Przyszłości” firma zademonstrowała możliwość bezprzewodowego transferu energii w celu ładowania pojazdów elektrycznych. Droga, która ładuje samochody elektryczne, działa dzięki systemowi cewek umieszczonych pod asfaltem. 

Jak to działa?

System cewek umieszczonych pod asfaltem przekazuje energię bezpośrednio do samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów bez konieczności zatrzymywania się na stacjach ładowania w celu uzupełnienia baterii.

Technologia może być dostosowana do wszystkich pojazdów wyposażonych w specjalny „odbiornik”, który przekazuje energię pochodzącą z infrastruktury drogowej bezpośrednio do silnika elektrycznego. Zwiększa zasięg i jednocześnie oszczędza ładunek akumulatora pojazdu.

Droga ładująca samochody – zalety

Testy przeprowadzone z Fiatem New 500 na „Arenie Przyszłości” pokazują, że infrastruktura tego typu pozwala na poruszanie się z typowymi prędkościami autostradowymi bez zużywania energii zgromadzonej w akumulatorze. Potencjalne zalety upowszechnienia takiego rozwiązania to uproszczenie ładowania, eliminacja obaw związanych z zasięgiem i wspieranie dekarbonizacji.

Testy pokazują, że wydajność przepływu energii spod asfaltu do akumulatora samochodu jest porównywalna z typowym działaniem stacji szybkiego ładowania. Kierowca nie musi się zatrzymywać, aby doładować auto, a pomiary natężenia pola magnetycznego dowodzą, że ładowanie nie ma wpływu na kierowcę i pasażerów. Droga, która ładuje samochody elektryczne może sprawdzić się także w połączeniu z inną infrastrukturą, taką jak porty, lotniska i parkingi. 

„Arenie Przyszłości” to nie pierwszy projekt tego typu:

źródło i zdj. główne – stellantis.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.