Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rosjanie ukradli największą ukraińską farmę słoneczną

Rosjanie ukradli największą ukraińską farmę słoneczną

Rosjanie ukradli największą ukraińską farmę słoneczną

Najeźdźcy rosyjscy zdemontowali i ukradli największą w Ukrainie elektrownię słoneczną. Farma PV znajdowała się w pobliżu miasta Tokmak w obwodzie zaporoskim.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Rosjanie ukradli farmę Tokmak

Według lokalnych mieszkańców okupanci spędzili dużo czasu na demontażu, pakowaniu i wywożeniu paneli słonecznych do Rosji.

Utworzona w 2013 roku firma Tokmak Solar Energy była największą elektrownią słoneczną na Ukrainie. Rozciągająca się na 96 hektarów i równa powierzchni 100 boisk do piłki nożnej stacja miała moc 50 MW.

Przed agresją, która rozpoczęła się 24 lutego, Ukraina pozyskiwała około 15% energii ze źródeł odnawialnych. 

Wojna w Ukrainie a OZE

Teraz nawet połowa ukraińskiego sektora energii odnawialnej jest zagrożona zniszczeniem z powodu militarnej agresji Rosji, podaje Ukraińskie Stowarzyszenie Energetyki Odnawialnej.

Wcześniej, 28 maja, rosyjskie wojska ogniem rakietowym zniszczyły elektrownię słoneczną w Merefa, 30 kilometrów od Charkowa, która jednak wznowiła swoje działanie.

źródło: kyivpost.com, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.