Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Japończycy korzystają z nieskończonej energii prądów oceanicznych. Pokazali największą turbinę – Kairyu

Japończycy korzystają z nieskończonej energii prądów oceanicznych. Pokazali największą turbinę - Kairyu

Japończycy korzystają z nieskończonej energii prądów oceanicznych. Pokazali największą turbinę – Kairyu

Wytwarzanie energii z prądów oceanicznych to metoda pozyskiwania energii odnawialnej. Japończycy chcą wykorzystać Prąd Kuroshio i użyją w tym celu 330-tonowej turbiny Kairyu.

BANER MOBILEB1
Reklama

OZE z prądów morskich

Energia zawarta w wodzie daje wiele możliwości. Jedną z nich jest czerpanie mocy z prądów morskich. Największa turbina, która na to pozwala, została zaprezentowana w Japonii.

Od ponad dekady japoński producent ciężkich maszyn IHI Corporation pracował nad Kairyu, morską turbiną, która wykorzystuje energię prądów oceanicznych. Turbina o mocy 100 kW ma wykorzystać najsilniejsze prądy oceaniczne jako niewyczerpane źródło energii odnawialnej.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
japonskie prady morskie
Mapa pokazująca siłę prądów oceanicznych u wybrzeży Japonii, źródło: ihi.co.jp

Kairyu waży 330 ton – składa się z centralnego cylindra o długości ponad 20 metrów z dwoma mniejszymi, dodatkowymi cylindrami z każdej strony. Każdy z nich ma długość 11 metrów i przymocowane dwułopatkowe wirniki turbinowe, które obracają generatory o mocy 50 kW.

Turbina morska jest zaprojektowana do pracy około 50 metrów poniżej poziomu morza. Posiada mechanizm, który mierzy głębokość zanurzenia dzięki czujnikom ciśnienia wody, tak żeby maksymalnie wykorzystać przepływ morskich prądów.

Nieskończona energia oceanów

Podczas demonstracji na początku tego roku spółkaIHI Corporation była w stanie wygenerować 100 kW stabilnej mocy przy prędkości przepływu 1,5 m/s. Firma będzie kontynuować prace nad rozwojem turbiny do mocy 2 MW.

Oprócz energii prądów morskich, istnieją także urządzenia korzystające z mocy pływów (przypływów i odpływów), czyli podnoszenia i opadania poziomu wody w morzach i oceanach. Taka elektrownia korzystająca z pływów morskich działa już od roku u wybrzeży Wielkiej Brytanii:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

źródło i zdj. główne – ihi.co.jp

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.