Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nową Polską Stację Antarktyczną zasilą panele słoneczne

Nową Polską Stację Antarktyczną zasilą panele słoneczne

Nową Polską Stację Antarktyczną zasilą panele słoneczne

Kilkadziesiąt betonowych bloków fundamentowych, ważących w sumie ponad 500 ton, posadowiono na wyspie Króla Jerzego. Stanie na nich nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Uzupełniającym źródłem zasilania dla polskiej stacji stanie się fotowoltaika i magazyny energii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Polska Stacja Antarktyczna

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego jest jedną z 40 całorocznych stacji antarktycznych. Zlokalizowana jest na półkuli południowej w Antarktyce w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego.

W listopadzie 2018 roku resort nauki przekazał 88 mln zł na modernizację infrastruktury stacji i budowę nowego budynku głównego. Ma on mieć układ trójdzielny, a w rzucie przypominać trójramienną gwiazdę. Będzie wyniesiony około 3 m ponad poziom gruntu.

Projekt obejmuje także przebudowę systemu energetycznego. Do tej pory prąd dostarczały tylko agregaty dieslowskie – spalinowe. Teraz montowany jest system hybrydowy. Wkrótce prąd będą dostarczać w pierwszej kolejności panele fotowoltaiczne (solarne), w dalszej – agregaty dieslowskie nowego typu. 

Nowe zasilanie dla polskiej bazy

System energetyczny będzie zasilany 4 agregatami prądotwórczymi pracującymi równolegle (2 agregaty o mocy 105 kW oraz 2 o mocy 144 kW).

Przewidziany jest montaż Bateryjnego Systemu Magazynowania Energii wraz z systemem zarządzania energią w celu optymalizacji zużycia i magazynowania energii wyprodukowanej przez agregaty i system fotowoltaiczny…

o mocy zainstalowanej 4x22kWp jako uzupełnienie podstawowego systemu zasilania stacji o prognozowanym uzysku rocznym rzędu 50000 kWh/rok. Panele fotowoltaiczne będą instalowane na dachach hal magazynowychskomentował dla portalu Świat OZE Dariusz Puczko, Kierownik jednostki organizacyjnej Stacji IBB PAN.

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego rozpoczęła działalność w 1977 roku. W momencie, gdy główny budynek stacji został oddany do użytku, znajdował się kilkanaście metrów od morza. Teraz, przy wysokim stanie wód, jest to niecały metr – z tego powodu grozi jej zniszczenie. Dlatego nowy główny budynek stacji powstaje dalej od brzegu i będzie wyniesiony nad poziom gruntu.

zdj. główne – materiały Polskiej Stacji Antarktycznej (wizualizacja przygotowana przez biuro architektoniczne DEMIURG)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.