Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa instalacja fotowoltaiczna we Wrocławiu powstanie na stadionie miejskim – 1240 paneli

Największa instalacja fotowoltaiczna we Wrocławiu

Największa instalacja fotowoltaiczna we Wrocławiu powstanie na stadionie miejskim – 1240 paneli

Już we wrześniu, na najwyższej kondygnacji parkingu wielopoziomowego przy Tarczyński Arenie Wrocław powstanie największa instalacja fotowoltaiczna we Wrocławiu. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Największa instalacja fotowoltaiczna we Wrocławiu

Łącznie zainstalowanych zostanie 1240 paneli fotowoltaicznych o mocy 485 W każdy, a długość niezbędnych przy montażu kabli elektrycznych wyniesie ponad 17 kilometrów. 

– To największa instalacja fotowoltaiczna w miejskim zasobie. Odnawialne źródła energii to droga, którą chce iść Wrocław – to brak odpadów i brak emisji zanieczyszczeń i ograniczenie zmian klimatycznych, co równocześnie wprost wpływa na jakość życia nas wszystkich. I choć wymagają dużych inwestycji – długoterminowe korzyści są nieocenione mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Instalacja zajmie obszar porównywalny do 2/3 boiska piłkarskiego i pozwoli wyprodukować ponad 550 MWh rocznie, jednocześnie redukując emisję dwutlenku węgla o ponad 420 ton rocznie.

Fotowoltaika z korzyścią dla Wrocławia

Spółka Inplag, która jest odpowiedzialna za wykonanie instalacji, przewiduje zakończenie prac na grudzień. Inwestycja ma zwrócić się miastu w niespełna 3 lata.

– Miasto konsekwentnie stawia na odnawialne źródła energii. Na wrocławskim stadionie powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 600 kWP. Zaprojektowana została w ekspozycji wschód-zachód, co jest korzystniejsze dla tego obiektu i pozwoli w większym stopniu wykorzystać energię do celów własnych i zminimalizować ilość energii oddanej do sieci wyjaśnia Bartłomiej Rutkowski, Dyrektor Generalny Inplag sp. z o. o.

We Wrocławiu powstała także pierwsza w Polsce miejska rozproszona elektrownia słoneczną. Już 3 lata temu uruchomiła ją na dachach 35 bloków Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe. Instalacja okazała się świetnym wyborem – sprawdziła się w lokalnych warunkach pogodowych i urbanistycznych. Po pierwszym roku funkcjonowania zbiorczy rachunek za prąd obniżył się o prawie 300 tys. zł – z 425 tys. zł do 120 tys. zł. W 2019 roku zmniejszył się do 83 tys. zł

źródło i zdj. główne – mat. prasowe Grupy Atlas Ward Polska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.