Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Największa instalacja fotowoltaiczna we Wrocławiu powstanie na stadionie miejskim – 1240 paneli

Największa instalacja fotowoltaiczna we Wrocławiu powstanie na stadionie miejskim – 1240 paneli

Już we wrześniu, na najwyższej kondygnacji parkingu wielopoziomowego przy Tarczyński Arenie Wrocław powstanie największa instalacja fotowoltaiczna we Wrocławiu. 

Największa instalacja fotowoltaiczna we Wrocławiu

Łącznie zainstalowanych zostanie 1240 paneli fotowoltaicznych o mocy 485 W każdy, a długość niezbędnych przy montażu kabli elektrycznych wyniesie ponad 17 kilometrów. 

– To największa instalacja fotowoltaiczna w miejskim zasobie. Odnawialne źródła energii to droga, którą chce iść Wrocław – to brak odpadów i brak emisji zanieczyszczeń i ograniczenie zmian klimatycznych, co równocześnie wprost wpływa na jakość życia nas wszystkich. I choć wymagają dużych inwestycji – długoterminowe korzyści są nieocenione mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Reklama

Instalacja zajmie obszar porównywalny do 2/3 boiska piłkarskiego i pozwoli wyprodukować ponad 550 MWh rocznie, jednocześnie redukując emisję dwutlenku węgla o ponad 420 ton rocznie.

Fotowoltaika z korzyścią dla Wrocławia

Spółka Inplag, która jest odpowiedzialna za wykonanie instalacji, przewiduje zakończenie prac na grudzień. Inwestycja ma zwrócić się miastu w niespełna 3 lata.

1 mobile1 baner
Reklama

– Miasto konsekwentnie stawia na odnawialne źródła energii. Na wrocławskim stadionie powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 600 kWP. Zaprojektowana została w ekspozycji wschód-zachód, co jest korzystniejsze dla tego obiektu i pozwoli w większym stopniu wykorzystać energię do celów własnych i zminimalizować ilość energii oddanej do sieci wyjaśnia Bartłomiej Rutkowski, Dyrektor Generalny Inplag sp. z o. o.

We Wrocławiu powstała także pierwsza w Polsce miejska rozproszona elektrownia słoneczną. Już 3 lata temu uruchomiła ją na dachach 35 bloków Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe. Instalacja okazała się świetnym wyborem – sprawdziła się w lokalnych warunkach pogodowych i urbanistycznych. Po pierwszym roku funkcjonowania zbiorczy rachunek za prąd obniżył się o prawie 300 tys. zł – z 425 tys. zł do 120 tys. zł. W 2019 roku zmniejszył się do 83 tys. zł

źródło i zdj. główne – mat. prasowe Grupy Atlas Ward Polska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.