Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 3MW na terenie kopalni Jaźwica

ML System buduje farmę na terenie kopalni

ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 3MW na terenie kopalni Jaźwica

ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 3 MW na zwałowisku północnym kopalni Jaźwica należącej do Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych, zlokalizowanej w Chęcinach.

Reklama

ML System buduje farmę na terenie kopalni

ML System to firma znana m.in. z opracowania technologii kropki kwantowej, czyli szyb, które wytwarzają energię elektryczną. Teraz polska spółka podjęła ambitny projekt zagospodarowania terenów, które mogłoby się wydawać niezdatne do użytkowania.

Rewitalizacja terenów pogórniczych to strategiczna kwestia w kontekście budowania „zielonej gospodarki”. Jedną z możliwości w tym procesie jest budowa farm fotowoltaicznych na zwałowiskach, co dodatkowo wpisuje się w politykę wzmacniania niezależności energetycznej kraju. Uważamy, że trend ten będzie w kolejnych latach postępować.

Ponadto, widzimy duży potencjał do wykorzystania na rekultywowanych terenach rozwijanej wewnątrz naszej firmy technologii magazynowanie energii elektrycznej z wykorzystaniem wodoru, co pozwoli na optymalne jej wykorzystanie w okresie braku nasłonecznienia
komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System. 

Inwestycja jest jednym ze znaczących kroków w procesie zielonej transformacji Świętokrzyskich Kopani Surowców Mineralnych.

Kopalnia zasilana zieloną energią

Wyprodukowana energia będzie wykorzystywana do zasilenia zakładów produkcyjnych, jak również do produkcji zielonego wodoru – paliwa wykorzystywanego w kopalni. 

– Przyjęte założenia pozwolą nam osiągnąć cel jakim jest bycie niskoemisyjną kopalnią. Jako inicjatorom Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich w sposób szczególny zależy nam na popularyzacji działań na rzecz rozwoju zeroemisyjnych źródeł energii i produkcji zielonego wodoru w regionie świętokrzyskimkomentuje Magdalena Szczukiewicz, Dyrektor ds. Rozwoju Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych

Władze kopalni przekonują, że cieszą się z realizacji innowacyjnego projektu OZE, który w zasadniczy sposób przyczyni się do redukcji szkodliwej emisji CO2. 

– Zależy nam na promowaniu wykorzystania źródeł odnawialnych nie tylko w skali mikro, a więc w województwie świętokrzyskim, ale w całej Polscedodaje Szczepan Jerzy Ruman, prezes Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych.

źródło: mat. prasowe ML System, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.