Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wrocławskie bloki z instalacjami PV

Wrocławskie bloki z instalacjami PV

Czy w fotowoltaikę inwestują tylko właściciele domów jednorodzinnych i firmy? Niekoniecznie. Już kilka polskich spółdzielni zamontowało na budynkach instalacje fotowoltaiczne, produkujące prąd ze słońca.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wrocławskie spółdzielnie produkują prąd ze słońca

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe już 3 lata temu uruchomiła na dachach 35 bloków pierwszą w Polsce miejską rozproszoną elektrownię słoneczną. Instalacja okazała się świetnym wyborem – sprawdziła się w lokalnych warunkach pogodowych i urbanistycznych. 

Z powodu tego sukcesu także kolejne spółdzielnie zdecydowały się zainwestować w fotowoltaikę. Wśród nich są: Wrocławski Dom, Skarbowiec, Śródmieście-Prasa i MSM Energetyk. W 2021 roku na dachach bloków pojawiło się kilkaset paneli PV.

Spółdzielnia Wrocław-Południe

Wrocławską Elektrownię Słoneczną na wieżowcach spółdzielni Wrocław-Południe tworzy 2771 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 739 kWp. Wyprodukowana energia zasila wspólne części budynku, a więc windę, oświetlenie korytarzy i wejść oraz pomieszczenia gospodarcze.

Po pierwszym roku funkcjonowania zbiorczy rachunek za prąd obniżył się o prawie 300 tys. zł – z 425 tys. zł do 120 tys. zł. W 2019 r. zmniejszył się do 83 tys. zł i ta tendencja spadkowa nadal się utrzymuje. Spółdzielnia przez kolejne 4 lata ma spłacać pożyczkę. 

Widoczne są także korzyści środowiskowe – obniżył się ślad węglowy budynku. Każdego roku dzięki panelom na dachach spółdzielni do atmosfery trafia o około 600 ton CO2 mniej.

  • Srodmiescie Prasa Kurkowa
  • Srodmiescie Prasa Kurkowa fot. 2
  • Skarbowiec Swietokrzyska 36 002

Niskie bloki też mogą mieć PV

W ślad za SM Wrocław-Południe poszły i inne spółdzielnie mieszkaniowe. Wrocławska Elektrownia Słoneczna i Wrocławski Dom uruchomiły panele o łącznej mocy o łącznej mocy 36,0 kWp (na dachu budynku przy Krzywoustego i Grudziądzkiej). W sumie instalacje produkują prawie 40 MWh energii rocznie i ograniczają o średnio 32 ton emisję CO2 do atmosfery.

 – Zamierzamy zamontować więcej instalacji słonecznych, jednak jest to trudne przedsięwzięcie, bowiem nasze budynki mają skomplikowane bryły skośnych dachów –– mówi Waldemar Witczak, obecny prezes Wrocławskiego Domu. – Te dwa płaskie wykorzystaliśmy pod fotowoltaikę. Dla pozostałych budynków będziemy musieli poszukać bardziej elastycznych technologii.  Mamy np. ciekawy budynek przy Jaracza z ogromnym patio, które potencjalnie mogłoby się nadawać pod montaż takiej instalacji – dodaje

Zwolnienie od podatku

Spółdzielnie mieszkaniowe mają kilka dobrych powodów do inwestowania w fotowoltaikę. Korzyści środowiskowe, oszczędności oraz korzystne regulacje. 

– W spółdzielni głównym motywatorem była dla nas uchwała Rady Miejskiej Wrocławia, zwalniająca budynki z instalacją fotowoltaiczną od podatku od nieruchomości. Zgodnie z nią nieruchomości, na których zostały zamontowane panele słoneczne w części mieszkalnej, są zwolnione z podatku od nieruchomości na okres do 5 lat. Tak będzie w naszym przypadku. Kwota zwolnienia nie może przekroczyć 50% wartości inwestycji – mówi Michał Ozarski, prezes spółdzielni Śródmieście-Prasa. 

Uchwała obowiązuje od stycznia 2020 roku. Jak mówi Maciej Zięba prezes MSM Energetyk, spółdzielnia zamontowała panele PV z myślą o mieszkańcach: 

– Zdecydowaliśmy się na inwestycję w fotowoltaikę przede wszystkim dlatego, żeby uchronić naszych mieszkańców przed stale rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Ważną zachętą była również możliwość uzyskania czasowego zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Jakie są zyski z instalacji?

– 3190 sztuk paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach budynków w centrum miasta,

–   870 kWp mocy zainstalowanych paneli,

–   około 890 MWh rocznej produkcji energii elektrycznej,

–   ponad 700 ton CO2 rocznie mniej trafia do atmosfery, co odpowiada asymilacji tego gazu przez 60 tys. drzew,

– 20 tys. wrocławian korzysta z czystej energii na potrzeby budynków, w których mieszkają.

źródło: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.