Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Obalamy mity: fotowoltaika nie produkuje prądu w zimie. Sprawdź, jak przygotować instalację PV na nadchodzące mrozy

Obalamy mity: fotowoltaika nie produkuje prądu w zimie. Sprawdź, jak przygotować instalację PV na nadchodzące mrozy

Idzie zima, a wraz z nią nieprzewidywalna pogoda. Jak przewidzieć, ile prądu wyprodukuje w zimie fotowoltaika, skoro dni są krótsze, a nasłonecznienie mniejsze? Krążą mity, że panele fotowoltaiczne nie działają pod śniegiem, a niska temperatura wpływa na gorszą efektywność instalacji. Czy faktycznie tak jest? 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Fotowoltaika a warunki atmosferyczne 

Instalacja fotowoltaiczna działa niezależnie od temperatury, dlatego, że głównym źródłem energii są promienie słonecznie, nie ciepło.

Ilość słońca, które dociera do danego miejsca, zależy od wielu czynników m.in. rzeźby terenu, szerokości geograficznej, długości dnia czy skali zanieczyszczenia powietrza. Według badań meteorologicznych stopień nasłonecznienia w Polsce jest wystarczający, aby zapewnić dostęp do energii elektrycznej z fotowoltaiki przez cały rok.

Wątpiącym warto przypomnieć, że liderem w instalacjach fotowoltaicznych w Europie jest UK – wyspa ciągle ukryta pod chmurami. Blisko 30% całego zapotrzebowania energetycznego kraju pochodzi z fotowoltaiki, a ilość wykonywanych montaży paneli fotowoltaicznych ciągle rośnie. 

Chociaż ilość promieni słonecznych jest mniejsza, fotowoltaika zimą generuje tyle samo prądu.

Czy panele fotowoltaiczne działają w zimie? 

Chociaż poziom nasłonecznienia terenu zimą jest znacznie mniejszy, czysta energia dostarczana jest do domu przez cały rok, dzięki możliwości jej bilansowania

Stopień nasłonecznienia Polski w okresie letnim sięga około 200W/m2 (dane IMGW-PIB). Dłuższe i bardziej pogodne dni sprawiają, że w tych miesiącach fotowoltaika produkuje więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie. Nadwyżka odprowadzana jest do sieci energetycznej. Stąd prosumenci mogą odebrać ją w sytuacji, gdy do instalacji dociera niewystarczająca ilość słońca.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE. Sprawdź ostatnie zmiany w systemie rozliczania nadwyżki energii: 

Jak przygotować instalację fotowoltaiczną na zimę?

Mroźne zimy w Polsce to raczej wspomnienie. Nawet jeśli miałoby nas zaskoczyć -20°C na termometrze – właściciele paneli fotowoltaicznych nie mają się czego obawiać. Niskie temperatury nie mają negatywnego wpływu na ilość generowanej energii słonecznej. Jest wręcz przeciwnie. W chłodniejsze dni sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta. 

Co zrobić, aby zwiększyć efektywność instalacji w zimie? O to powinien zadbać Twój dystrybutor. 

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych 

Nie ma powodów do paniki, jeżeli Twoją instalację pokryje mała warstwa śniegu. Panele fotowoltaiczne są montowane pod kątem 30-45stopni, dlatego nie ma potrzeby ich odśnieżania. Zrobi to grawitacja. 

Badania przeprowadzone przez naukowców Michigan Technological University dowodzą, że warstwy śniegu pomagają generować więcej prądu. To wszystko zasługa tzw. efektu albedo. Polega on na tym, że zaspy śnieżne odbijają promienie słońca, dzięki czemu więcej z nich dociera do ogniw fotowoltaicznych. 

Problem może pojawić się w dniach, w których występują intensywne opady śniegu. Wtedy najlepiej skontaktować się z dystrybutorem fotowoltaiki. Nieodpowiednie odśnieżanie paneli może skutkować poważnymi uszkodzeniami instalacji. 

Czy montaż fotowoltaiki w zimie się opłaca? 

Wcale nie dziwi fakt, że najwięcej ludzi decyduje się na zakup paneli w ciepłym okresie roku. Jednak inwestycja w fotowoltaikę zimą też się opłaca. Od listopada do lutego pojawia się znacznie więcej promocji, a czas oczekiwania na montaż jest krótszy.

Niskie temperatury czy opady śniegu nie są żadną przeszkodą dla instalacji paneli. 

Źródła: ScienceDaily, Klimat w Polsce, Renewable Energy Magazine 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.