PrognOZEr – aktualna prognoza produkcji energii z wiatru i słońca

PrognOZEr – aktualna prognoza produkcji energii z wiatru i słońca

Udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym rośnie z roku na rok. Zastanawiasz się jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe wpływają na dobową produkcję energii? Teraz może to sprawdzić w serwisie prognOZEr. 

Mapa intensywności dobowej produkcji energii

W serwisie prognOZEr można sprawdzić całościowe prognozy produkcji energii elektrycznej w źródłach słonecznych i wiatrowych dla ponad 2700 farm fotowoltaicznych (bez prosumentów) i wiatrowych na terenie całej Polski. Prognozy te są dostępne w podziale na województwa i powiaty na trzy najbliższe dni. Dane aktualizowane są codziennie około północy i pochodzą z platformy prognostycznej 4RES stworzonej przez firmę Globema. Powstają we współpracy z ICM (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego). Natomiast dane o lokalizacji i mocy elektrowni słonecznych i wiatrowych pochodzą z URE (Urząd Regulacji Energetyki).

źródło: www.globema.pl/poznaj-prognozer/

Przewidywane produkcja energii

PrognOZEr to narzędzie, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, w jak dużym stopniu OZE wpływa na całościowy bilans energetyczny kraju. A dokładne informacje na temat wielkość produkcji z odnawialnych źródeł są bardzo istotne w kontekście stabilności całego systemu energetycznego. 30 grudnia 2020 roku wprowadzony został obowiązek wymiany danych przez wytwórców i odbiorców dla potrzeb planowania i prowadzenia ruchu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

źrdóło: globema.pl/poznaj-prognozer, sip.lex.pl