Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Smart City – wsparcie dla zrównoważonych projektów

city

Smart City – wsparcie dla zrównoważonych projektów

Koncepcja Smart City ma gwarantować mieszkańcom przebywanie i poruszanie się w bezpiecznej, czystej i nowoczesnej przestrzeni. Jak wygląda obecnie wsparcie takich projektów?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Globalna współpraca

Paryska spółka inwestycyjna Eurazeo już drugi raz ogłosiła finansowanie koncepcji inteligentnych miast. Na cele Smart City przeznaczyła tym razem 80 mln euro. O takie dofinansowanie mogły ubiegać się międzynarodowe start-upy z branży energetycznej, technologii mobilności i logistyki. Program miał zasięg globalny – wzięli w nim udział inwestorzy z Europy, Azji i Ameryki Północnej, w której wykonano prawie 25 inwestycji.

Rozwój Glovo

Hiszpańska firma logistyczna Glovo była jednym ze start-upów, które otrzymały dofinansowanie w ramach pierwszego przedsięwzięcia Eurazeo Smart City. Pod koniec 2019 roku Glovo stało się drugą prywatną firmą w Hiszpanii, która osiągnęła ogromny, międzynarodowy zasięg i znacznie zwiększyła poziom przychodów.

Ówczesny współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Glovo, Oscar Pierre, powiedział, że wizją firmy jest udostępnienie mieszkańcom miasta wszelkich dóbr, czyli w tym wypadku dowozu zakupów, jedzenia itd. Glovo otrzymało wsparcie, bo wpisało się w ideę szybkiej transformacji miast z korzyścią dla ich mieszkańców. Firma Glovo obsługuje także Polaków, rozwożąc artykuły spożywcze, alkohol i dania restauracyjne.

Elektromobilność dla złagodzenia kryzysu klimatycznego

Na nią w dużej mierze stawia się w koncepcji smart city. Dlatego startupy, które poszukują coraz nowszych rozwiązań w tym zakresie, otrzymały wsparcie z ramienia Eurazeo Smart City. Volta Charging, amerykańska sieć ładowania pojazdów elektrycznych i Weride, chińska marka stojąca za autonomiczną mobilnością uzyskały dofinansowanie, aby móc realizować swoje cele. Jak mówi Matthieu Bonamy, partner Eurazeo, strategia przedsięwzięcia Smart City dąży do wsparcia przyszłych światowych liderów w innowacyjnych sektorach gospodarki. Ma to dziś kluczowe znaczenie dla całej planety, ponieważ miasta zużywają 78% światowej energii i wytwarzają ponad 60% globalnych gazów cieplarnianych.

Global Cities of the Future

Z kolei w rankingu Global Cities of the Future 2021/2022, który wymienia najszybciej i najefektywniej przekształcające się miasta przyszłości, wciąż wygrywa Singapur (zajął pierwszą pozycję także rok temu i przewodzi w innych rankingach ekonomicznych). Miasto-państwo triumfuje zarówno w kategorii wysokiego potencjału gospodarczego, jak i przyjaznego, zrównoważonego biznesu. Dzięki niskim stawkom podatkowym i grantom Singapur zajmuje pozycję jednego z najbardziej innowacyjnych miast na świecie. Z kolei Londyn zachował swoje drugie miejsce, a Dubaj zajął trzecie w plebiscycie. W tym globalnym rankingu nie zabrakło i polskiego miasta. Wrocław zajął 15. miejsce, a Warszawa uplasowała się na 20 pozycji w TOP 25. Ranking Global Cities of the Future promuje idee inteligentnych miast od kilku lat. Polska ma szansę rozwijać te cele, jeśli skorzysta z szans, jakie daje Sprawiedliwa Transformacja.

98NYi0e2qWhoRQ4vINQxBM4d9RdnRzLOYCsleiiZDuVNsT6P5RUw24nUM7Wr5LjzhXja9OfLsufGQJi1PW4mdcVCet2gyxYCgJhubMOOKBcGsBJy7Z7pXgmRUJPqWNJwLc kmNjV
źródło: Global Cities of the Future

źródło: www.fdiintelligence.com, Eurazeo Smart City

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.