Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika to oszczędność nawet 400 zł miesięcznie! Zobacz wyniki badania

Fotowoltaika to oszczędność nawet 400 zł miesięcznie! Zobacz wyniki badania

70% osób oszczędza na fotowoltaice już w pierwszym roku działania paneli – wynika z najnowszego raportu Oferteo.pl. Jednorazowy koszty uruchomienia instalacji wynosi średnio 29 tys. zł. Trzy czwarte badanych wspomaga się dotacjami i ulgami oferowanymi przez państwo. Zobacz dlaczego fotowoltaika to oszczędność.

BANER MOBILEB1
Reklama

Średni koszt inwestycji w instalację PV w Polsce

Średni koszt instalacji poniesiony przez inwestorów w 2021 roku to 29 tys. złotych  – wynika z drugiej edycji badania Oferteo.pl na temat użytkowania fotowoltaiki w Polsce. 

Na wzrost kosztów ponoszonych przez inwestorów najczęściej wpływały:

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
  • ograniczona ilość przestrzeni,
  • zacienienie,
  • niekorzystny kierunek dachu,
  • jego nachylenie oraz rodzaj pokrycia.

Korzystanie z fotowoltaiki oznacza jednak realne oszczędności. Ile pieniędzy więcej zostaje średnio w kieszeniach posiadaczy paneli słonecznych?

Fotowoltaika to oszczędność

Okazuje się, że cały proces instalacji paneli, choć niepozbawiony trudności, przynosi jednak stosunkowo szybko odczuwalne oszczędności. Spośród ankietowanych aż 70% przyznało, że zauważa pierwsze zyski wynikające z produkowania ekologicznej energii już w przeciągu roku od instalacji paneli.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
Czy obecnie odczuwaja Panstwo juz oszczednosci wynikajace z fotowoltaiki
Źródło: sarota.pl

W przypadku blisko połowy z nich (47%) było to do 200 zł miesięcznie, 44% oszczędzało między 200 a 400 zł, a 9% w kieszeni zostaje nawet więcej.

Nie bez znaczenia dla popularności fotowoltaiki pozostaje państwowe dofinansowanie.

Panele słoneczne ze wsparciem państwa

1 lipca tego roku ruszył w Polsce nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki w ramach drugiej edycji rządowego programu „Mój Prąd”. Jest to jedna z metod, która ma na celu zachęcenie Polaków do inwestycji w odnawialne źródła energii.

Montaż paneli fotowoltaicznych na domu jednorodzinnym to znaczący jednorazowy wydatek. Mimo tego coraz więcej Polaków decyduje się na taką inwestycję, licząc, że nie tylko zwróci się ona w ciągu kilku lat, ale także będzie stanowiła dla nich zabezpieczenie przed nieprzewidywalnymi wzrostami cen energii w przyszłości – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

 Aby odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie inwestorów i przekuć je w zwiększenie udziału energii słonecznej w polskim miksie energetycznym, rząd wprowadza kolejne programy ulg i dopłat mających na celu odciążenie właścicieli domów oraz zachęcenie do inwestycji w OZE – dodaje Karol Grygiel.

Polacy korzystają z dofinansowań

Mimo znaczących kosztów uruchomienia, dla 74% inwestorów fotowoltaika to oszczędność. Żaden inny powód instalacji paneli nie był wskazywany przez respondentów częściej.

Czy korzystali Panstwo z dotacji na zakup i montaz paneli
Źródło: sarota.pl

Sporym odciążeniem dla portfeli Polaków są dodatkowo uruchamiane przez państwo programy, z których inwestorzy bardzo chętnie korzystają. W ciągu ostatniego roku aż 74% z nich skorzystało z którejś z dostępnych form dotacji, natomiast 77% badanych odliczyło zakup paneli od podatku. W trzeciej edycji programu “Mój Prąd” przewidziano budżet na 534 mln zł.

Przeszkodą w rozwoju fotowoltaiki wciąż są formalności

Wygląda jednak na to, że osoby instalujące panele w ciągu ostatniego roku napotkały więcej trudności formalnych z dotacjami niż ci, który robili to rok wcześniej. O 5% (z 15% do 20%) wzrósł bowiem odsetek osób, które wskazały pozyskanie dofinansowania jako jedną z największych trudności w całym procesie inwestycyjnym.

Metodologia badania

Dane przedstawione w drugiej edycji „Raportu o fotowoltaice w Polsce” pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 499 osób. 

Źródła: Oferteo.pl, sarota.pl, mojprad.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.