Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze pływające miasto na świecie. Korea broni się przed zmianami klimatu

Pierwsze pływające miasto na świecie. Korea broni się przed zmianami klimatu

Czy tak będą wyglądały miasta przyszłości? Koreańskie władze dały zielone światło dla projektu Oceanix. Zobacz, jak wygląda pierwsze pływające miasto na świecie.

BANER MOBILEB1
Reklama

Pierwsze pływające miasto na świecie

Prawie 50% ludzi na świecie mieszka na obszarach przybrzeżnych. Według. naukowców ONZ w związku ze zmianami klimatu poziom mórz może wzrosnąć o ponad metr do roku 2100. Podniesienie się poziomu wód na Ziemi jest jednym z największych wyzwań w historii ludzkości.

5 1
Oceanix City, źródło: oceanixcity.com

Technologia Oceanix wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. Zapewni schronienie, odnawialne źródła energii, wodę i żywność – wszystko to w zgodzie z morskim ekosystemem.

Koreańczycy chcą takie miasto u siebie, dlatego miasto Busan podpisało 18 listopada umowę z UN-Habitat (Programem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich) i firmą Oceanix na budowę takiego projektu.

Zobacz, jak wygląda to niezwykłe miasto przyszłości:

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Oceanix City to wizja pierwszego na świecie pływającego miasta. Na 75 ha zamieszkać ma 10 000 mieszkańców. Jak chcą żyć Koreańczycy?

Koreańskie miasto przyszłości

Modułowe dzielnice o powierzchni 2 ha mają stać się miejscem życia dla samowystarczalnych społeczności. Każda wyspa pomieści ok. 300 mieszkańców i zapewni dla nich przestrzeń do pracy, spotkań i codziennych aktywności.

Wszystkie budynki mają mieć poniżej 7 pięter. Dzięki temu będą mogły skutecznie oprzeć się morskim wiatrom. Każda nieruchomość zapewni samo cieniujące się przestrzenie wewnętrzne i przestrzenie publiczne. Zapewni to komfort i niższe koszty chłodzenia. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Miasto zaprojektowano tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał fotowoltaiki. Dachy zostaną w pełni wykorzystane do produkcji energii słonecznej, co widać na poniższym zdjęciu.

1 2
Oceanix City, źródło: oceanixcity.com

Przestrzeń dla rolnictwa komunalnego ma być centralnym punktem i sercem każdej platformy, umożliwiając mieszkańcom możliwość dzielenia się kulturą i pomysłami na życie w stylu zero waste.

6 1
Oceanix City, źródło: oceanixcity.com

Wspólne przestrzenie społeczne, rekreacyjne i handlowe są rozmieszczone wokół wewnętrznego pierścienia, aby zachęcić mieszkańców do gromadzenia się i poruszania się po wiosce. Mieszkańcy mogą także łatwością przemieszczać się po mieście drogą wodną.

7
Oceanix City, źródło: oceanixcity.com

Kolejną zaletą miasta mają być przystępne ceny.

Miasto zrównoważone…cenowo

W sercu miasta powstanie port. Materiały do ​​budowy zostaną pozyskane lokalnie. Jednym z nich ma być szybko rosnący bambus. Roślina ma sześciokrotnie większą wytrzymałość na rozciąganie niż stal, ujemny ślad węglowy i może być uprawiana w pływających dzielnicach.

Pływające miasta mogą być prefabrykowane na lądzie i holowane na miejsce docelowe, co zmniejsza koszty budowy. To w połączeniu z niskimi kosztami wynajmu powierzchni ma stworzyć przystępne cenowo miejsce do życia. Kiedy zobaczymy to miasto przyszłości? Na razie brak jeszcze konkretnych terminów. Wiemy jedynie, że miasto Busan chce być gospodarzem Expo 2030, zatem intensywnie poszukuje inwestycji w najnowsze technologie.

W związku ze złożonymi zmianami, przed którymi stoją miasta przybrzeżne, potrzebujemy nowej wizji, w której możliwe będzie współistnienie ludzi, przyrody i technologii. Nie ma lepszego miejsca niż Busan, aby zrobić pierwszy krok w kierunku zrównoważonych ludzkich miast na oceanie, z dumą zbudowanych przez Koreę dla światapowiedział burmistrz Busan Park Heong-joon.

Busan to 3,4-milionowe miasto położone na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Koreańskiego. Jest to druga co do wielkości aglomeracja w Republice Korei. Głęboki port i łagodne pływy sprawiły, że Busan stało się największym w kraju i piątym na świecie portem przeładunkowym kontenerów. Dzięki miastu przyszłości Busan może zyskać status kluczowego miejsca na światowej mapie innowacji i nowej technologii. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o zrównoważonych miastach przyszłości? Zobacz artykuł:

źródło: oceanixcity.com, unhabitat.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.