Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Young Energy Europe – efektywność energetyczna i mniejszy ślad węglowy

Young Energy Europe – efektywność energetyczna i mniejszy ślad węglowy

Wysokie koszty energii i surowców, a także rosnąca świadomość ekologiczna wśród klientów i partnerów biznesowych powodują zmiany nastawienia firm do kwestii efektywności energetycznej i neutralności klimatycznej. W ramach międzynarodowego projektu Young Energy Europe każda firma przyczynia się do obniżenia swojego śladu węglowego. Kto zwyciężył w tym roku i jakie rozwiązania zachwyciły jury?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Energy Scouts – dlaczego warto?

W ramach projektu YEE odbywają się szkolenia z zakresu oszczędzania energii czy wdrażania nieszkodliwych dla środowiska, zaawansowanych i praktycznych rozwiązań w firmach. Pracownicy, którzy uczestniczą w warsztatach Energy Scouts zyskują certyfikaty Young Energy Europe a po kilku dniach warsztatów wzbogacają swoje portfolio o nowe umiejętności i wiedzę. 

Dlaczego Young Energy Europe jest przełomowy? 

  • przynosi dodatkowe kwalifikacje pracownikom,
  • umożliwia uzyskanie międzynarodowego certyfikatu,
  • przynosi korzyści dla firm,
  • zmniejsza ślad węglowy danego przedsiębiorstwa,
  • zwiększa świadomość ekologiczną i energetyczną,
  • pomaga kształtować odpowiedzialną przyszłość biznesu,
  • wpływa na ochronę klimatu,
  • udział w programie szkoleniowym YEE jest bezpłatny.

Chcesz wiedzieć więcej o Energy Scouts? Czytaj tutaj:  https://ahk.pl/pl/young-energy-europe

Tegoroczne nagrody Energy Scouts

Każdego roku w ramach YEE nagradzani są pracownicy z danego kraju. Wybór najlepszych projektów z Polski nie był łatwy, ponieważ w plebiscycie wzięli udział ambitni i pomysłowi pracownicy rozmaitych spółek. 

W ramach tegorocznej edycji programu Young Energy Europe 27 uczestnicy w kilkuosobowych zespołach opracowywali praktyczne projekty oszczędnościowe. Rozwiązania, które zaproponowali Energy Scouts bazowały głównie na rozwijaniu efektywności energetycznej, wdrażaniu fotowoltaiki, tworzeniu hybrydowych źródeł energii, wspieraniu elektromobilności w firmach, a zwłaszcza na obniżaniu śladu węglowego poprzez zastosowanie tych rozwiązań. W skład Jury weszli: Arkadiusz Węglarz i Wojciech Stańczyk (Krajowa Agencja Poszanowania Energii), Aleksander Rajch (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych).

Przed wygłoszeniem wyników Marcin Sobczyk z firmy Anmet pokazał, jak jego firma działa na rzecz GOZ. Opowiedział co nieco o marce WingsForLiving, zajmującej się promocją, recyklingiem i upcyklingiem zużytych turbin wiatrowych. Śmigła zamieniane są np. w meble czy tę kładkę:

Oto tegoroczni przedstawiciele firm i zaproponowane przez nich rozwiązania:

1. CERI International Sp. z o.o. – montaż naziemnej instalacji fotowoltaicznej,

2. Dürr Poland Sp. z o.o. – działania proekologiczne w Dürr Poland polegające na montażu kompensatora mocy biernej z filtrem wyższych harmonicznych i wymianie oświetlenia na LED,

3. MAN Bus Sp. z o.o. – nowe oświetlenie LED oraz instalacja fotowoltaiczna na dachu jednej z hal produkcyjnych,

4. Multiserwis Sp. z o.o  – elektryfikacja floty firmowej i montaż stacji ładowania, bazujących na energii z własnej instalacji PV.

5. PGNiG TERMIKA SA (propozycja 2. projektów): 

a) Redukcja śladu węglowego w związku ze wzmożoną pracą zdalną,

b) Optymalizacja efektywności energetycznej oświetlenia obszarów produkcyjnych w Elektrociepłowni Siekierki,

6. Schneider Polska Technika Samochodowa i Kontenerowa Sp. z o.o. – modernizacja systemu oświetleniowego w halach produkcyjnych na LED.

Zwycięzcy

  1. MAN Bus Sp. z o.o. – nagroda za dążenie do neutralności klimatycznej poprzez redukowanie zużycia energii w zakładzie, poprzez wymianę oświetlenia na LED i instalację PV na dachu.
  2. Multiserwis Sp. z o.o. – nagroda za dążenie do elektromobilności: służbowy samochód elektryczny wraz ze stacją ładującą przyłączoną do własnej instalacji PV.
  3. Schneider Polska z siedzibą w Ostrowi Mazowieckiej dostarcza podzespoły do przyczep i naczep oraz nadwozi wymiennych do samochodów ciężarowych dla branży motoryzacyjnej. Produkuje zabudowy w postaci zestawów, panele i podłogi, a także inne części do pojazdów użytkowych, części rolnicze oraz osprzęt rolniczy, które dostarcza w różne części całego świata.

Czym zajmują się zwycięskie firmy?

W starachowickim zakładzie MAN Bus Sp. z o.o. powstają autobusy miejskie MAN i autobusy turystyczne NEOPLAN Premium. Zakład stale poszukuje nowych rozwiązań przyjaznych dla środowiska naturalnego, ciągle stara się zmniejszać swoje emisje.

Multiserwis to lider w branży usług przemysłowych. Firma działa na rynku od 30 lat. Wprowadza innowacyjne rozwiązania i stale dąży do rozwoju. W Multiserwis siłą jest młode pokolenie. Firma jest częścią grupy Bilfinger.

Schneider Polska Technika Samochodowa i kontenerowa Sp. z o.o. ma siedzibę w Warszawie. Ich projekty opierają się na szerokiej gamie rozwiązań takich jak automatyka budynkowa, w tym KNX i BMS, systemy zarządzania budynkiem, rozdział energii, automatyka przemysłowa, osprzęt elektroinstalacyjny i zarządzanie energią.

Czytaj także: Przyszłość planety zależy od nas. „Zielony ślad” aktywizuje polskie firmy

Zwycięskie zespoły otrzymały certyfikaty i plecaki z upcyklingu, a wiosną 2022 będą miały okazję spotkać się z laureatami konkursu YEE z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Grecji i Węgier w Berlinie.

Gratulujemy zwycięzcom!

yiqun tang W3Ro7pXFpJA unsplash
Efektywność energetyczna to dążenie do mniejszego zużycia energii, oszczędności oraz korzystania ze źródłem przyjaznych klimatowi

Young Energy Europe – dla efektywności energetycznej

Young Energy Europe (YEE) to międzynarodowy projekt promujący nowe i przyjazne klimatowi technologie w energetyce. Young Energy Europe to projekt finansowany przez Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych (BMU), realizowany w ramach Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI). Projekt prowadzony przez DIHK Service GmbH, a w Polsce organizowany przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.

Jako AHK współpracują z państwami spoza granic. Dzięki temu pojawiła się możliwość realizowania YEE i promowania nowoczesnych rozwiązań w zakresie ciągłego zwiększania efektywności energetycznej.

YEE jako międzynarodowy program, gromadzi firmy z Bułgarii, Chorwacji  Czech, Grecji  Węgier, Serbii, Słowacji i Polski, aby poszerzać ogólnoeuropejską świadomość dotyczącą oszczędności zasobów i zeroemisyjnej energetyki.

Inicjatywa Young Energy Europe jest też wspierana w ramach Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI), Niemieckiego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego (BMU). 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.