1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Larwy moli zjadają plastik – badania polskich nastolatków nagrodzone w międzynarodowym konkursie

Larwy moli zjadają plastik – badania polskich nastolatków nagrodzone w międzynarodowym konkursie

16-latkowie udowodnili, że larwy mola woskowego są w stanie, w odpowiedniej temperaturze, utylizować worki foliowe. Za swoje badania zostali nagrodzeni w międzynarodowych konkursach. Jak to możliwe, że larwy moli zjadają plastik?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Larwy moli zjadają plastik

Do przeprowadzenia badań młodych naukowców zainspirował problem zanieczyszczenia przyrody plastikiem i wcześniejsze badanie z 2017 roku. 

Za swoje osiągnięcie Paulina Frątczak i Adrian Grzonka z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju otrzymali złoty medal w kategorii ochrona środowiska, nagrodę specjalną „Canadian Special Award” i nagrodę dla młodych innowatorów „Best young inventors award” Międzynarodowego Konkursu Innowacyjności iCAN 2021 w Kanadzie!

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz film:

Larwa Barciaka Większego żywi się pszczelim woskiem, a w zasadzie resztkami pyłku kwiatowego. Zjada też larwy pszczół, przez co często jest utrapieniem dla pszczelarzy. Można zatem powiedzieć, że młodzi naukowcy upiekli dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie tylko wykorzystali szkodnika w pożytecznym celu, lecz także dokonali ważnego kroku w stronę redukcji plastiku na świecie – wszystko w duchu zero waste. Jak tego dokonali?

Jak to możliwe?

W pierwszym badaniu, larwy hodowane w temperaturze 24°C wykazały większe zużycie folii polietylenowej, niż te przetrzymywane w niższych temperaturach, pomimo ich mniejszej przeżywalności i szybszego tworzenia przez nie kokonów. 

Drugie badanie pozwoliło udowodnić, że larwy dokarmiane pokarmem podstawowym, czyli woskiem, przeżywają w 81%. Większy ubytek masy folii polietylenowej zaobserwowano w terrarium, w którym stosunek wosku pszczelego do folii polietylenowej wynosił 1:1 (larwy były bardziej aktywne). 

Mniejsze spożycie folii polietylenowej, a także mniej larw przepoczwarzyło się w ćmy odnotowano, gdy stosunek dostarczonego wosku pszczelego i folii polietylenowej wynosił 2:1.


Chcesz poznać więcej nietypowych metod na eliminowanie plastiku z naszego życia? Zobacz artykuł:

źródło: naukatolubie.pl, zs6sobieski.pl, zdj. – Arek Bierna

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.