Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Potencjał rynku PV w Czechach i  Słowacji. Columbus przejmuje stery na zagranicznych rynkach

Potencjał rynku PV w Czechach i  Słowacji. Columbus przejmuje stery na zagranicznych rynkach

Columbus Energy wykupił udziały w spółkach zależnych funkcjonujących w Republice Czeskiej i Słowacji. Tym samym Spółka przejęła pełną kontrolę nad rozwojem działalności w tych krajach.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Columbus przejmuje kontrolę

Zarząd Columbus Energy S.A. kupił 100% udziałów w spółce Taurean s.r.o., która posiada 36% udziałów w spółce Columbus Energy a.s. oraz 36% udziałów Columbus Energy Slovensko s.r.o. W wyniku transakcji udział Columbus Energy S.A. (bezpośrednio i pośrednio) w obu tych spółkach wzrósł do 88%. Następnie Columbus nabył pozostałe 12% udziałów w spółce Columbus Energy a.s. oraz 12% w Columbus Energy Slovensko s.r.o., w wyniku czego  posiada 100% udziałów w obu tych spółkach. W konsekwencji nabycia wszystkich udziałów wygasły wcześniejsze umowy joint venture.

Zdecydowaliśmy się rozwiązać umowy inwestycyjne ze wspólnikami w Czechach i Słowacji, i przejąć pełną kontrolę nad rozwijaną tam działalnością. Widzimy duży, a przede wszystkim długoterminowy potencjał na tym rynku, dlatego chcemy samodzielnie koordynować wszystkie procesy. Naszym celem jest zwiększenie działalności operacyjnej w segmencie B2B oraz B2G, myślimy też o inwestycjach w projekty farmowe – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

Ekspansja u naszych południowych sąsiadów

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Columbus rozpoczął ekspansję w Czechach, a w maju bieżącego roku – w Słowacji. Swoją ofertę firma skierowała do klientów indywidualnych i biznesowych, uruchamiając sprzedaż i montaż fotowoltaiki, pomp ciepła oraz magazynów energii. 

– W ciągu niespełna rocznej działalności w Republice Czeskiej znaleźliśmy się w top 5 firm tamtejszego rynku fotowoltaicznego. Wraz z naszymi czeskimi partnerami kontynuujemy strategię rozwoju regionu o rynek słowacki. Tamtejszy rynek, podobnie jak w Polsce, jest wspierany dopłatami do zakupu fotowoltaiki, przy czym szacuje się, że rynek jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Stwarza to znakomitą okazję do wykorzystania naszych kompetencji i sprawdzonych rozwiązań. W Czechach mamy już własne ekipy instalatorskie i silne zespoły sprzedażowe, które będą wspierały słowackich kolegów. Nasi czescy współpracownicy zajmują się też kompleksową organizacją działalności w Słowacji, dlatego z dużym zaufaniem i optymizmem otwieramy naszą filię na kolejnym rynku – mówił wówczas Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A. 

Podbój czeskiego rynku

W połowie września swoją ekspansję na czeskim rynku zapowiedziała inna firma zajmująca się sprzedażą mikroinstalacji fotowoltaicznych. Powołana w Pradze Polenergia Solární będzie projektować i dostarczać systemy fotowoltaiczne. Polenergia Solární będzie oferować kompleksową obsługę czeskich klientów, w ramach której znajdują się – dobór mocy instalacji, indywidualny projekt, profesjonalny montaż oraz monitoring i wsparcie posprzedażowe. 

Wejście z ofertą na rynek czeski to kolejny, bardzo ważny krok w rozwoju naszej spółki. Chcemy wykorzystać bogate doświadczenie i szerokie know-how, które przez ostatnie lata zdobyliśmy działając w Polsce. To dzięki nim bardzo szybko staliśmy się największym w kraju instalatorem systemów fotowoltaicznych do 50 kW. Wierzymy, że ten sukces uda się nam powtórzyć również u naszych południowych sąsiadów – wyjaśniał Kamil Sankowski, członek Zarządu Polenergii Fotowoltaika.

źródło: informacja prasowa Columbus

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.