1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ograniczenie pracy elektrowni PV. Właścicielom przysługuje rekompensata

Ograniczenie pracy elektrowni PV. Właścicielom przysługuje rekompensata

Polskie Sieci Energetyczne (PSE) już po raz czwarty w tym roku ograniczyły produkcję wytwarzania energii elektrycznej w przyłączonych do krajowego systemu farmach fotowoltaicznych. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, również teraz operator zamierza wypłacić właścicielom instalacji odpowiednie rekompensaty.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Czwarte zaniżenie w tym roku. PSE zapłaci właścicielom

Komunikat o obniżeniu produkcji ukazał się wczoraj (18 października), jednak samo zdarzenie miało miejsce w niedzielę 8 października. To już czwarta tego typu sytuacja w tym roku. Poprzednie zaniżenia produkcji z PV miały miejsce 23 i 30 kwietnia oraz 2 lipca. Nieprzypadkowo wszystkie te daty to niedziele – wtedy bowiem zapotrzebowanie na energię jest znacznie niższe, a farmy słoneczne czy wiatrowe nadal produkują jej tyle samo. Powstaje więc nadwyżka, którą PSE musi redukować, zmniejszając produkcję energii. Niestety tracą na tym właściciele instalacji, dlatego operator postanowił wypłacać im rekompensaty.

Dokładna skala redukcji nie została podana w komunikacie, jednak porównując generację energii w południe 7 i 8 października widać różnicę na poziomie 3,4 GW (6,9 GW w niedzielę 8 października i 3,5 GW w sobotę 7 października). PSE zaznacza, że rekompensata będzie wypłacana na warunkach analogicznych do tych, które dotyczyły obniżek z 23 i 30 kwietnia, a także 2 lipca. Zasady te zostały określone w analogicznych dokumentach wydanych po poprzednich redukcjach.

Zaniżenie produkcji na farmach PV – jak otrzymać rekompensatę?

Chociaż warunki otrzymania finansowego zadośćuczynienia od PSE są takie same jak w przypadku poprzednich ograniczeń, zmianie uległ wzór wniosku, który należy wypełnić, aby otrzymać pieniądze. Nowy formularz można znaleźć i pobrać w załącznikach komunikatu o zaniżeniu produkcji. Oprócz wniosku właściciel powinien przekazać OSD oraz Zarządcy Rozliczeń S.A. upoważnienia do przekazania PSE danych związanych z funkcjonowaniem instalacji. Jeżeli zostało to zrobione przy staraniu się o poprzednie rekompensaty, teraz nie jest już konieczne.

Zadośćuczynienia będa wypłacane na podstawie faktury wystawionej przez wytwórcę dotkniętego redukcją. Co istotne, wniosek o rekompensatę oraz informację do operatora czy i jaka część zredukowanej energii powinna zostać rozliczona w danym systemie wsparcia, należy przekazać w terminie 14 dni od wydania komunikatu. Jeśli tak się nie stanie, zredukowana energia nie zostanie zaliczona do realizacji zobowiązania. Z racji iż komunikat wydano wczoraj, właściciel PV ma czas do 1 listopada na złożenie wniosku. Zadośćuczynienia będą wypłacane w terminie 21 dni od daty otrzymania faktury.

– Czytaj także: Specjalne strefy energetyczne. Rząd ma pomysł na tańszy prąd i nadwyżki energii

Źródło: pse.pl, gramwzielone.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.