Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ukraina zbudowała elektrownię wiatrową w czasie wojny. To symbol antyrosyjskiego oporu

Ukraina zbudowała elektrownię wiatrową w czasie wojny. To symbol antyrosyjskiego oporu

OZE stały się symbolem oporu. Ukraina ukończyła pierwszy etap budowy farmy wiatrowej w trakcie trwającego konfliktu zbrojnego. Tyligulska Elektrownia Wiatrowa jest zlokalizowana 100 km od linii frontu. Na ten moment może zasilić nawet 200 000 gospodarstw domowych rocznie, a w przyszłości ma być największą tego typu instalacją w całej Europie Wschodniej. Jak wyglądała budowa w elektrowni wiatrowej w trakcie wojny?

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Farma wiatrowa w strefie konfliktu zbrojnego

Przed wybuchem wojny w Ukrainie obserwowano znaczący rozwój odnawialnych źródeł energii, które miały pomóc w stabilizacji i decentralizacji sieci energetycznych. Chociaż ataki zbrojne zdecydowanie spowolniły instalowanie nowych mocy, jeszcze nigdy transformacja energetyczna nie była tak istotna dla Ukrainy, jak dzisiaj.

Energetyka uzależniona od paliw kopalnych i atomu, a właśnie te dwa czynniki charakteryzują ukraiński system, to łatwy cel dla wroga. Zakłócenie pracy jednego z kluczowych obiektów, może wpłynąć na stabilność całej sieci. Na ten moment szkody poniesione w sektorze energetycznym Ukrainy sięgają już 10 mld dolarów. Nie ma wątpliwości, że w takiej rzeczywistości odbudowa systemu w okupowanym kraju musi opierać się o źródła rozproszone. A im szybciej one powstaną, tym lepiej… 

Reklama

OZE nie są już tylko sposobem na zdecentralizowanie energetyki, ale stały się też symbolem antyrosyjskiego oporu. Tyligulska Elektrownia Wiatrowa to pierwsza farma na świecie ukończona w strefie trwającego konfliktu zbrojnego. Zlokalizowana jest w obwodzie odeskim, około 100 km od linii frontu na południu obwodu mikołajowskiego. 

Na ten moment składa się z 19 turbin o łącznej mocy 114 MW, która pozwala na zaspokojenie rocznych potrzeb energetycznych aż 200 tys. gospodarstw domowych w Ukrainie. Docelowo farma wiatrowa ma być poszerzona jeszcze o 64 turbiny, aby osiągnąć moc na poziomie 500 MW. Jeśli to się uda, Tyligulska Elektrownia Wiatrowa będzie największą tego typu inwestycją w Europie Wschodniej. Za jej budowę odpowiada największa prywatna firma energetyczna w Ukrainie – DTEK. 

Farma wiatrowa Tyligulska jest symbolem ukraińskiego oporu wobec rosyjskich prób zastraszenia Ukrainy i wymuszenia uległości. Dzięki projektom takim jak Tyligulska możemy odbudować Ukrainę bardziej ekologiczną i czystszą oraz stać się kluczowym partnerem w energetycznej przyszłości Europy. Rozwijając infrastrukturę opartą na rozproszonym, a nie scentralizowanym wytwarzaniu energii, tworzymy dostawy energii, które są bardziej odporne i stabilnemówi Maxim Timchenko, CEO DTEK.

Jak przebiegała budowa farmy wiatrowej?

Ponad 300 godzin w schronach 

Plany budowy Tyligulskiej Elektrowni Wiatrowej rozpoczęły się długo przed wojną. Pierwsze prace zostały podjęte na kilka miesięcy przed pełnoskalową inwazją Rosji. W tym czasie inwestorowi udało się postawić 6 turbin wiatrowych. Niestety wojsko wroga nadciągające w stronę Mikołajowa wymusiło ewakuację personelu i przerwanie realizacji projektu największej elektrowni wiatrowej w Europie Wschodniej.  

Pomimo tego, że znajdujący się w niedalekiej odległości Mikołajów okazał się jednym z najczęściej bombardowanych miast w całej Ukrainie, DTEK postanowił wznowić pracę nad budową elektrowni wiatrowej latem 2022 roku. W tym rekordowym czasie udało się postawić jeszcze 13 turbin o mocy 6 MW każda. To średnio dwa razy szybsze tempo niż przy innych projektach podobnej skali. 

W szczytowym momencie ekipa pracująca na terenie Tyligulskiej Elektrowni Wiatrowej liczyła 650 osób. Każdy z nich nosił na sobie kamizelki kuloodporne. Codziennością stało się też przebywanie w schronach przeciwbombowych. Łącznie pracownicy spędzili w nich 300 godzin. 

Przygotowanie na kolejny sezon grzewczy

Aktualne moce zielonej energii w Ukrainie, łącznie z okupowanymi instalacjami znajdującymi się na południu kraju wynoszą 10 GW. W tym świetle Tyligulska Elektrownia Wiatrowa to z pewnością istotny element, jeśli chodzi o przygotowanie okupowanego kraju na kolejny, trudny sezon grzewczy. 

Rozwój lokalnych mocy energetycznych i stale dostępnych rezerw to kluczowe aspekty z długoterminowej perspektywy. Ten rok może stać się okazją do zasilenia kluczowej lokalnej infrastruktury, dzięki czemu będzie ona mniej podatna na przerwy w dostawie prądu mówiły specjalnie dla Świata OZE Anastasiia Bushovska i Hanna Rutkovs,a członkinie ukraińskiego Centrum Inicjatyw Środowiskowych Ecoaction. 

Budowa OZE w trakcie okupacji jest o tyle istotna, że większość energii cieplnej i elektrycznej w Ukrainie produkują elektrownie węglowe. Niestety dużą część z nich znajduje się niedaleko granicy z Rosją i niemal wszystkie stały się czasowo okupowanym terytorium. 

Jakie są aktualnie największe wyzwania zaatakowanego kraju? Jak działa system energetyczny w trakcie okupacji? Jak powinna wyglądać odbudowa Ukrainy? Dowiedz się więcej:

Źródła: dtek.com, psew.pl

Fot. główna: dtek.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.