Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ładowanie samochodu elektrycznego. W 10 minut zwiększysz zasięg nawet o 160 kilometrów

Ładowanie samochodu elektrycznego. W 10 minut zwiększysz zasięg nawet o 160 kilometrów

Shell i Volkswagen na początku maja uruchomiły w Getyndze pierwszą stację ładowania Elli Flexpole. Urządzenie ma dużą moc, co pozwala na błyskawiczne ładowanie samochodu elektrycznego.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ładowanie samochodu elektrycznego – współpraca Shell i Volkswagen

Dzięki temu rozwiązaniu rozbudowa sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych może zostać przyspieszona. Moc ładowania Elli Flexpole to nawet 150 kW, co oznacza, że w ciągu 10 minut elektryk może zyskać zasięg nawet o 160 km.

Innowacyjne stacje ładowania firm Shell i Volkswagen są nadal w fazie testów. Po tym etapie  Elli Flexpole mają zostać zamontowane w Niemczech, a następnie w kolejnych krajach Europy.

DB2023AL00296 large
Ładowanie samochodu elektrycznego. W 10 minut zwiększysz zasięg nawet o 160 kilometrów, Źródło: volkswagen-newsroom.com

Ambitny plan Niemców

Stacje Ładowania Shell i Volkswagen mogą pomóc w realizacji celu zachodniego sąsiada Polski. Władze Niemiec chcą, by do 2030 roku w ich kraju było dostępnych co najmniej milion punktów ładowania samochodów elektrycznych. Według Federalnej Agencji Sieci, w ubiegłym roku liczba punktów ładowania wzrosła do ponad 80 tys. – z czego 67 tys. to standardowe punkty ładowania, a około 13 tys. to te o dużej mocy.

Bardziej dynamiczna rozbudowa sieci szybkiego ładowania jest opóźniona ze względu na konieczność zastosowania specjalnych transformatorów, których czas dostawy jest obecnie wydłużony. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że około 900 niemieckich operatorów systemów dystrybucyjnych ma różne wymagania dotyczące transformatorów. 

Shell stawia na stacje ładowania samochodów elektrycznych

Shell dąży do tego, aby do 2050 roku stać się firmą o neutralnym bilansie emisji CO2. Niezbędne do osiągnięcia tego celu jest dalszy dynamiczny rozwój infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych.

W 2017 roku firma przejęła spółkę NewMotion, wówczas największego w Europie dostawcę usług ładowania elektryków, który później został przemianowany na Shell Recharge Solutions. W 2019 roku Shell rozpoczął budowę stacji szybkiego ładowania Shell Recharge.

Koncern Shell planuje do 2025 roku zainstalować na całym świecie ponad 500 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych i 2,5 mln do 2030 roku.

Źródła i fot. główna: Volkswagen

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.