1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Samochód elektryczny z większym zasięgiem niż diesel? Ten elektryk przejechał niemal 2000 tys. km bez przerwy

Samochód elektryczny z większym zasięgiem niż diesel? Ten elektryk przejechał niemal 2000 tys. km bez przerwy

Samochód elektryczny ustanowił nowy rekord! Firma Electreon przeprowadziła test, w którym elektryk przejechał 1942 km bez żadnej przerwy. Ten wynik przebija nawet pojazdy napędzane silnikiem diesla.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Rekordowy zasięg samochodu elektrycznego

Chociaż Elektryki cieszą się coraz większą popularnością, sceptycy elektromobilności  jako swój sztandarowy argument podają to, że samochód elektryczny zajedzie daleko na jednym ładowaniu. Czy to wkrótce się zmieni?

RAV4 PR electrified FINAL
Samochód elektryczny z większym zasięgiem niż diesel? Źródło: electreon.com

Izraelska firma Electreon przeprowadziła test, w którym samochód elektryczny przejechał 1942 km bez żadnej przerwy na ładowanie. W ponad 100 godzin pojazd poruszał się wkoło specjalnie przygotowanego na tę okoliczność placu. Nagranie z rekordowego testu można zobaczyć na profilu firmy Electreon na twitterze.

Ładowanie samochodu elektrycznego w pełnym ruchu

Tego rekordu  nie udałoby się osiągnąć bez systemu opracowanego przez Electreon. Umożliwia on ładowanie samochodu elektrycznego w trakcie ruchu, wykorzystując do tego miedziane cewki ułożone pod asfaltem, które przesyłają energię z sieci elektrycznej do drogi.

Odbiorniki są instalowane w podłodze samochodu elektrycznego, dzięki czemu energia jest trafia bezpośrednio do silnika i akumulatora, podczas jazdy. To rozwiązanie umożliwia nie tylko dłuższy zasięg elektryka, ale także większą żywotność baterii zamontowanej w tego typu pojeździe.

Bezprzewodowe ładowanie elektryka w praktyce

Czy jest szansa na wprowadzenie tego typu rozwiązania w życie? Electreon już przystąpił do szeregu programów partnerskich w Europie, które mają pomóc wdrożyć swoją technologię w Szwecji, Niemczech, Francji czy Belgii.

Poza tym, izraelski startup prowadzi współpracę z miastem Tel Awiw, obejmującą komercyjne wdrożenie na dużą skalę infrastruktury ładowania bezprzewodowego dla autobusów elektrycznych.

image 38
Samochód elektryczny z większym zasięgiem niż diesel? Źródło: electreon.com

Ładowanie samochodu elektrycznego w Polsce

Jak na razie Polacy nie mogą liczyć na wprowadzenie tego rozwiązania w najbliższym czasie. Na razie w przypadku podróży elektrykiem po naszym kraju trzeba się przygotować na trudności z ładowaniem elektryka. Wielu użytkowników przed podróżą po kraju planuje sobie dokładne postoje na “tankowanie” swojego pojazdu.

Jeszcze kilka lat temu darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych były wszędzie. Samochód elektryczny można było naładować nie ponosząc żadnych kosztów na stacjach benzynowych Orlenu oraz w punktach ładowania PGE, Energa czy Innogy. Jednak wraz ze wzrostem popularności elektryków znalezienie darmowej ładowarki jest coraz trudniejsze…

Chociaż znalezienie darmowych stacji ładowania samochodów elektrycznych nie jest niemożliwe, to jednak trzeba się liczyć z faktem, że będziemy musieli zapłacić za coś innego. Wiele punktów ma w ofercie darmowe ładowanie wyłącznie dla klientów i osób korzystających z usług.

Źródło: jpost.com, PAP

Fot: electreon.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.