IKEA będzie dostarczać towary elektrycznymi pojazdami

IKEA będzie dostarczać towary elektrycznymi pojazdami

Szwedzki gigant meblowy poinformował w połowie września tego roku, że planuje wprowadzić usługi dowozu zakupionych towarów pojazdami elektrycznymi. Rozwiązania elektromobilne zostaną na początku wdrożone w pięciu miastach – w Amsterdamie, Los Angeles, Nowym Jorku, Paryżu oraz w Szanghaju.

Głównym celem firmy jest osiągnięcie 25% udziału pojazdów zeroemisyjnych w ramach swoich usług do 2020 roku. „Zrównoważony rozwój biznesu jest dla nas istotny, dlatego przyśpieszamy transformację w stronę pojazdów elektrycznych we wskazanych pięciu miastach”, powiedział Jesper Brodin, Prezez IKEA Group.

Obecnie IKEA posiada 366 sklepów w 30 krajach. Dodatkowo wielokrotnie firma zapowiadała instalację ładowarek EV przy swoich sklepach. Chcąc postawić na usługi z wykorzystaniem samochodów elektrycznych, IKEA musi także zainwestować wiele środków finansowych w infrastrukturę ładowania. Dla przykładu w Niemczech w 3 lokalizacjach i we współpracy z niemiecką firmą energetyczna Hertz zainstalowano już stacje szybkiego ładowania HPC.

IKEA jest częścią inicjatywy EV100 The Climate Group, która do 2030 roku zamierza wprowadzić nowy typ transportu elektrycznego. Oznacza to, że Indie czy Niemcy to tylko jeden z 30 krajów, w których Ikea chce elektryfikować swoje floty, i oczekuje tego samego od firm partnerskich odpowiedzialnych za dostawy.

Niedawno informowaliśmy, że Ikea otworzyła swoją pierwszą filię w Indiach, w mieście Hyderabad w stanie Telangana. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że tamtejszy oddział oprócz sprzedaży instalacji fotowoltaicznych będzie także dowoził meble elektrycznymi pojazdami. W ten sposób podmiot chce się dostosować do wymagań obywateli Indii oraz potrzeb państwa na produkty niskoemisyjne i ekologiczne.

Nie są to jedyne z proekologicznych postaw Ikei. Firma we współpracy z Neste zainwestuje w produkcję ekologicznego plastiku, który będzie stosowany w sprzedawanych produktach. Współpraca jest ukierunkowana na zmniejszenie ilości tworzyw sztucznych w otaczającym nas środowisku oraz na budowaniu przyszłości bez paliw kopalnych.

Źródła: Reuters, Neste, electrive.com,

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.