Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

IKEA we współpracy z Neste wymieni tworzywa sztuczne na ekologiczny plastik

IKEA we współpracy z Neste wymieni tworzywa sztuczne na ekologiczny plastik

Zapowiada się poważna rewolucja w produktach oferowanych przez IKEA. Firma we współpracy z Neste zainwestuje w produkcję ekologicznego plastiku. Współpraca jest ukierunkowana w szczytnym celu zmniejszenia ilości tworzyw sztucznych w otaczającym nas środowisku oraz budowania przyszłości bez paliw kopalnych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Do produkcji ekologicznego polipropylenu (PP) i polietylenu (PE), który w 100% będzie można poddać recyklingowy, użyte zostaną produkty nadające się do utylizacji oraz odpady, takie jak zużyty olej kuchenny. Pilotażowa produkcja w skali komercyjnej rozpocznie się już jesienią 2018 roku. Jak podkreśla Neste w komunikacie prasowym, będzie to pierwsza na świecie produkcja ekologicznych tworzyw na dużą skalę.

Menadżerowie IKEA dostrzegają rosnącą potrzebę stosowania produktów nadających się recyklingu oraz budowania czystszego, zrównoważonego środowiska. Rozwijając swoją działalność, firma chce postawić na zastosowanie odnawialnych surowców oraz materiałów pochodzących z recyklingu. Ambitnym celem jest wymiana wszystkich dotychczasowych tworzyw sztucznych na ekologiczny plastik. IKEA w najbliższym czasie użyje nowego plastiku w produktach będących częścią obecnego asortymentu, takich jak plastikowe pudełka do przechowywania.

Neste przypomina, że tradycyjne tworzywa sztuczne są wytwarzane z materiałów kopalnych, które przyczyniają się do zmian klimatu oraz stanowią ograniczone zasoby. Przechodząc na ekologiczne materiały, firma ma możliwość zabezpieczenia ich produkcji oraz wyeliminowania potrzeby wydobywania paliw kopalnych do produkcji niebezpiecznego plastiku. „Ten nowy materiał stanowi znaczący krok w stronę przyszłości bez paliw kopalnych. Nikt wcześniej nie był w stanie wyprodukować plastiku PP z materiałów wolnych od paliw kopalnych po za laboratorium. Wspólnie z Neste zapewniamy możliwość zwiększenia produkcji takiego materiału”, tłumaczy Erik Ljungblad, manager IKEA.

„Produkcja plastiku na bazie biologicznej na skalę komercyjną jest ważnym osiągnięciem we współpracy między Neste i IKEA, a jednocześnie stanowi znaczący kamień milowy w strategii Neste. IKEA jest pierwszą firmą, która skorzysta z rozwiniętych możliwości dostaw, które pomagają firmom i właścicielom marek w wymianie surowców kopalnych na zrównoważone surowce pochodzenia biologicznego”, mówi starszy wiceprezes Tuomas Hyyryläinen z Emerging Business.

Fińska firma Neste (NESTE, Nasdaq Helsinki) tworzy zrównoważone rozwiązania dla transportu, biznesu i potrzeb konsumentów. Szeroka gama produktów odnawialnych pozwala klientom zmniejszyć emisje klimatyczne. Neste jest największym na świecie producentem „odnawialnego” diesla (biopaliwo Neste Green Diesel) otrzymywanego z odpadów i pozostałości, wprowadzając rozwiązania odnawialne również dla przemysłu lotniczego i tworzyw sztucznych. W 2017 roku przychody Neste wyniosły 13,2 miliardów euro. W 2018 roku Neste zajął 2 miejsce na liście 100 najbardziej zrównoważonych w swojej działalności firm na świecie.

Źródło: Neste

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.