Tańszy import ogniw i modułów PV z Chin

Bruksela obniżyła restrykcje celne, czyli tzw. minimalną cenę importową. Od lipca tego roku ogniwa i moduły fotowoltaiczne sprowadzane z Chin do Unii Europejskiej będą tańsze, pod warunkiem, że ich producenci znajdują się na europejskiej liście porozumienia cenowego.

Lista porozumienia cenowego tworzona jest przez Komisję Europejską. Znajdują się na niej chińscy producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych, którzy zgodzili się na współpracę z Unią w kwestii spełniania kryterium ceny minimalnej oraz w zakresie kontroli. Import modułów od producentów nie znajdujących się na liście wiąże się z wysokimi karnymi cłami antydumpingowymi i antysubsydyjnymi.

Komisja Europejska ze względu na potencjał branży fotowoltaicznej oraz sytuację na rynkach światowych stopniowo obniża minimalną cenę importowanych ogniw i modułów. We wrześniu ubiegłego roku przyjęła harmonogram, na podstawie którego w październiku minimalna cena spadła do 0,19 euro/W za ogniwa polikrystaliczne i o,23 euro/W za ogniwa fotowoltaiczne. Analogicznie obniżono również cenę modułów o 0,37 euro/W i 0,42 euro/W. Kolejne obniżki wprowadzano również w styczniu i kwietniu 2018 roku.

Lipiec tego roku to kolejna, i jak wynika z Rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2017/1570, ostatnia planowana obniżka cen, które po niej przedstawiają się następująco: chińskie ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne za odpowiednio 0,18 euro/W i 0,21 euro/W, a moduły za 0,3 euro/W i 0,35 euro/W.

Lista Komisji Europejskiej wzbudza wiele kontrowersji. Obecnie nie ma na niej większości najważniejszych i czołowych producentów z Chin, którzy w ramach protestu dobrowolnie zrezygnowali z uczestnictwa w porozumieniu cenowym. Część z nich została również odsunięta przez Komisję ze względu na naruszenie zasad importu.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: