Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

5 sposobów na bycie zero waste… podczas sprzątania

zero waste cleaning

5 sposobów na bycie zero waste… podczas sprzątania

Odkurzanie, wycieranie kurzy, mycie podłóg… niekoniecznie to lubimy. Ale jeśli już zamierzamy sprzątać nasz dom, warto wybrać produkty i akcesoria, które można wykorzystywać wielokrotnie. Dobrym pomysłem jest też własnoręczne przygotowanie naturalnych detergentów. Świat OZE przedstawia 5 pomysłów na bardziej ekologiczne sprzątanie!

BANER MOBILEB1
Reklama

Ściereczki z mikrofibry

Są doskonałą alternatywą dla ręczników papierowych, a do tego świetnie sprawdzają się na wielu powierzchniach – szklanych lustrach, szybach, meblach, sprzęcie elektronicznym. Mają szereg zalet: bardzo dobrze zbierają i magazynują zanieczyszczenia, absorbują płyny oraz działają antybakteryjnie. Cechuje je też długotrwałość, dzięki czemu mogą być używane nawet przez 10 lat. 

Płyn do mycia… wszystkiego

Do wytarcia blatu, szklanego stołu czy szybkiego przetarcia lustra – naturalny płyn nadaje się do wszystkiego. A do tego możesz go wykonać sam w bardzo prosty sposób! Wystarczy wrzucić skórki dowolnego cytrusa do pojemnika i zalać octem. Po około tygodniu roztwór rozcieńczamy wodą, a powstały w ten sposób płyn przelewamy do spryskiwacza. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Szczotka do szorowania

Zamiast gąbek, które wykonane są z materiałów tekstylnych i muszą być wymieniane średnio co dwa tygodnie, warto zaopatrzyć się w bambusowe szczotki. Mogą służyć praktycznie do wszystkiego – mycia naczyń, szorowania podłóg, a nawet czyszczenia obuwia. Ich zaletą jest trwałość oraz biodegradowalność – wystarczy wyrzucić je do kompostownika.

Mop ze zmienną końcówką

Jeżeli do tej pory używałeś nawilżanych jednorazowych chusteczek do ścierania podłóg, postaraj się z nich zrezygnować. Nie są biodegradowalne i często tworzą blokady w systemie kanalizacyjnym. Idealnym zamiennikiem będzie mop z drewnianą rączką oraz zmienną końcówką, którą wystarczy wyprać w pralce.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Zmywarka

Większość z nas posiada w domu zmywarkę, jednak często zdarza się nam “opłukiwać” poszczególne naczynia pod bieżącą wodą. Tymczasem najkorzystniejszą opcją jest załączanie urządzenia wypełnionego po brzegi. Potwierdzają to badania niemieckiego Uniwersytetu w Bonn. Wykazały one, że do umycia naczyń użytych do obiadu dla dwunastu osób w myciu ręcznym potrzeba ok. 103 litry wody. Natomiast zmywarka dla tego samego zestawu zużyła tylko 10 litrów. 

Źródło: goingzerowaste.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.