Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa na świecie pływająca morska farma wiatrowa 

Największa na świecie pływająca morska farma wiatrowa 

Międzynarodowy koncern energetyczny Equinor otworzył największą na świecie pływającą farmę wiatrową – Hywind Tampen. Energia z morskiego wiatru zostanie wykorzystana po raz pierwszy na świecie do zasilenia norweskich złóż Gullfaks i Snorre, redukując tym samym emisję CO2 do atmosfery.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Equinor otwiera największą pływającą farmę na świecie

11 turbin wiatrowych farmy Hywind Tampen stanęło około 140 kilometrów od brzegu. Są one zamontowane na pływających konstrukcjach ze wspólnym systemem zakotwiczenia. Turbiny powstały dzięki opracowanej wewnętrznie przez Equinor koncepcji. Hywind Tampen ma moc 88 MW, dzięki czemu pokryje około 35% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną na pięciu platformach Snorre A i B oraz Gullfaks A, B i C, znajdujących się w Norwegii. Farma wiatrowa Hywind Tampen jest całkowicie zarządzana przez Equinor w Bergen. Partnerami projektu są: Equinor, Petoro, OMV, Vår Energi, Wintershall Dea i INPEX Idemitsu.

Farma wiatrowa Hywind Tampen jest pionierskim projektem, który przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 aż o 200 000 ton rocznie. Ta odważna inwestycja wyznacza kierunek rozwoju nowych rozwiązań technologicznych w obszarze odnawialnych źródeł energii w Norwegii i na świecie. Dzięki temu projektowi bezpośrednio przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, co ma dla nas kolosalne znaczenie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy się przyczynili do stworzenia farmy Hywind Tampen. Jest to ogromny krok w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, z którego możemy być wszyscy dumnimówi Kjetil Hove, wiceprezes wykonawczy norweskiego szelfu kontynentalnego w Equinor.

Projekt przeszedł 5-letnią drogę od powstania koncepcji do jego oficjalnego otwarcia. Farma rozpoczęła produkcję energii w III kwartale 2022 roku i jest w pełni operacyjna od sierpnia 2023 roku. Oficjalnie otworzył ją następca norweskiego tronu – Książę Koronny Haakon.

Otwarcie Hywind Tampen
W oficjalnym otwarciu farmy Hywind Tampen udział wziął następca norweskiego tronu – Książe Koronny Haakon i minister Jonas Gahr Støre

Norwegia stawia na wiatr

Aż 60% wartości inwestycji zostało w Norwegii dzięki kontraktom udzielonym tamtejszym firmom. Przełożyło się to bezpośrednio na utworzenie nowych miejsc pracy, rozwój lokalnych firm oraz wyznaczenie nowego kierunku rozwoju technologii OZE dla przyszłych projektów związanych
z budową pływających morskich farm wiatrowych.

Dzisiejszy dzień stanowi kamień milowy dla nas i dla rozwoju pływających farm wiatrowych. Dzięki Hywind Tampen udowodniliśmy, że możemy zaplanować, zbudować i uruchomić dużą, pływającą morską farmę wiatrową na Morzu Północnym. Zdobyte doświadczenia wykorzystamy do dalszego doskonalenia i skalowania tej technologii w Norwegii i na świecie. Zamierzamy budować jeszcze większe projekty pływających farm, obniżać ich koszty i budować nowy przemysł w oparciu
o doświadczenia przemysłu naftowego i gazowego –
mówi Siri Kindem, szef działu odnawialnych źródeł energii w Equinor.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Enova i norweskiego biznesowego funduszu NoX w wysokości 2,3 mld NOK i 566 mln NOK w celu rozwoju technologii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej
i redukcji szkodliwych emisji. Norweski rząd postawił sobie za cel produkcję energii pochodzącej z morskiej farmy wiatrowej o mocy 30 GW do 2040 roku. Hywind Tampen to pierwsza morska farma wiatrowa w Norwegii, pokazująca możliwości produkcji energii odnawialnej na norweskim szelfie kontynentalnym.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.