Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Equinor ubiega się o kolejne farmy wiatrowe na polskim morzu. Projekty firmy dostarczą prąd dla 4 mln Polaków

farmy wiatrowe na polskim morzu

Equinor ubiega się o kolejne farmy wiatrowe na polskim morzu. Projekty firmy dostarczą prąd dla 4 mln Polaków

Equinor (dawniej Statoil), czyli jeden ze światowych liderów sektora energetycznego, złożył kolejne wnioski o nowe obszary pod budowę morskich farm wiatrowych na polskim morzu. Co wiemy o planach inwestycyjnych firmy na Bałtyku? Kiedy powstaną pierwsze farmy wiatrowe na polskim morzu?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Equinor ubiega się o farmy wiatrowe na polskim morzu

Od 2018 roku Equinor rozwija jedne z największych i najbardziej zaawansowanych projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Jest udziałowwcem (50%) w spółkach joint venture z Polenergią.

Teraz grupa z Norwegii złożyła wnioski o nowe pozwolenia lokalizacyjne na Bałtyku. Nowe lokalizacje to szansa na synergie z łańcuchem dostaw budowanym w ramach pierwszej fazy rozwoju offshore, czyli farmą wiatrową Bałtyk I.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk I o mocy do 1,56 GW oraz Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW dostarczą łącznie czystą energię pozwalającą na pokrycie zapotrzebowania około 4 milionów polskich gospodarstw domowych. Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Polsce mają rozpocząć pracę w 2026 roku.

– Polska jest dla Equinor jednym ze strategicznych rynków. Jako firma z szeroką ofertą energetyczną, dostarczająca ropę, gaz i odnawialne źródła energii, chcemy wzmacniać naszą obecność w Polsce. Przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii jest sposobem na dywersyfikację i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, a Equinor aktywnie poszukuje możliwości dalszego zaangażowania i wzmacniania naszej silnej norwesko-polskiej współpracy energetycznej – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

Firma wskazała już dostawcę turbin, a obecnie przygotowuje projekt bazy operacyjno-serwisowej w Łebie, gdzie zatrudnienie znajdzie ok. 80-100 wysokiej klasy specjalistów, którzy będą zarządzać działaniem farm przez cały ich cykl życia.

Nowe miejsca pracy w sektorze OZE

Baza przyczyni się do powstania w Łebie centrum morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i otwarcia nowego rozdziału w tradycji morskiej miasta i całego regionu, przyciągając kolejne inwestycje i tworząc miejsca pracy bezpośrednio i pośrednio związane z sektorem. 

Equinor ma lokalne kompetencje, zatrudniając w obszarze energetyki odnawialnej w biurach w Warszawie i na Pomorzu ok. 50 polskich ekspertów, zaangażowanych w realizację projektów morskich farm wiatrowych (3GW) i rozwijanie portfolio źródeł lądowych (1,6GW), budowanych poprzez Wento. 

W ramach budowy lądowego portfolio OZE w Polsce Wento, spółka-córka Equinor, realizuje wielkoskalowe projekty farm fotowoltaicznych. Należą do nich m.in. zaawansowane inwestycje w woj. warmińsko-mazurskim i w woj. pomorskim o łącznej mocy blisko 120 MW, które wkrótce zostaną włączone do polskiego systemu energetycznego.

Miejsca pracy w sektorze energetyki wiatrowej w Polsce mają znaleźć także górnicy.

źródło: equinor.pl, zdj główne – Canva Pro

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.