Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sprawiedliwa transformacja: polscy górnicy odbędą szkolenia z energetyki wiatrowej

Sprawiedliwa transformacja: polscy górnicy odbędą szkolenia z energetyki wiatrowej

Mamy pierwsze oznaki sprawiedliwej transformacji regionów górniczych. Kiedy Polska ogłaszała rezygnację z węgla, która przypada i tak dopiero w 2049 roku, górnicy nie martwili się o pracę. Właśnie pojawiła się szansa na ich przekwalifikowanie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Transformacja energetyczna górnictwa

Transformacja energetyczna Europy jest nieunikniona z kilku powodów, ale wycofywanie z paliw kopalnych idzie zdecydowanie za wolno. Na potrzebę przemiany tego sektora zareagowała firma szkoleniowa i energetyczna oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń, której pracownicy przejdą pilotażowe szkolenie. Wspólnie zaproponują górnikom odchodzącym z pracy pilotażowy program szkoleń w branży energetyki wiatrowej. To szansa dla rozwoju branży OZE, jak i osobistych kwalifikacji.

Ten pilotażowy program pokazuje, że konieczna transformacja energetyczna i zmiana miksu energetycznego nie tylko nie wyklucza pracowników „starej” energetyki, ale jest otwarta na ich umiejętności i doświadczenie – dodaje Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Energetyka i rynek pracy

W programie szkoleń weźmie udział 16 górników. Ich organizatorem jest deweloper elektrowni wiatrowych OX2 i firma szkoleniowa Windhunter Academy, które sfinansują zajęcia teoretyczne i praktyczne. Tomasz Guzowski z OX2 mówi, że te szkolenia to przełomowy na skalę kraju projekt. Górnicy będą mogli zdobyć umiejętności w zakresie obsługi i serwisowania układu hydraulicznego oraz elektrycznego w turbinie wiatrowej,  nauczą się także zasad jej instalowania.

 Co nowego na polski rynek mogą wnieść takie programy pilotażowe?

– Chcemy mieć udział w transformacji energetycznej rozumianej nie tylko jako zmiana źródeł pozyskiwana energii, ale także jako zmiana na rynku pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie […] oferty szkoleniowej skierowanej do odchodzących z kopalń górników oraz członków rodzin górniczych. To właśnie dla tej grupy fachowców, energetyka wiatrowa stanowi korzystną alternatywę zatrudnienia. 

Górnicy, którzy odbędą taki kurs, będą mogli liczyć na międzynarodowy certyfikat zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oznacza to, że osoby po kursie będą mogły poszukiwać pracy na rynku energetyki wiatrowej przy serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Kurs obejmie cykl zajęć z różnych zakresów: m.in. pracy na wysokościach, bezpieczeństwa przeciwpożarowego czy pracy na morzu przy morskich farmach wiatrowych (offshore). Aby móc poszukiwać pracy za granicą Polski, dla ochotników przewidziano nie tylko kursy techniczne, ale i językowe. Nauka języka angielskiego pozwoli opanować branżowe słownictwo i otworzy możliwości na pracę z ekspertami z całego świata. 

Karolina Jastrzębska, Dyrektor Zarządzająca Windhunter Academy obiecuje, że górnicy będą szkolić się w największym w Polsce i jednym z największych na świecie ośrodków szkoleniowych, a zajęcia odbywać się będę w Koszalinie. 

źródło: mat. prasowy

fot. główna: Unsplash/Canva PRO

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.