Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Orlen rusza z budową Baltic Power. W planach jeszcze pięć morskich elektrowni wiatrowych

Orlen rusza z budową Baltic Power. W planach jeszcze pięć morskich elektrowni wiatrowych

Na wczorajszej konferencji prasowej Daniel Obajtek ogłosił, że Orlen podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Elektrownia już za trzy lata ma włączyć do polskiego systemu 1,1 GW mocy. Projekt realizowany jest wspólnie z kanadyjską firmą Nortland Power.

Reklama

Pozwolenia i środki w komplecie. Orlen ogłosił początek wielkiej inwestycji

Podjęcie przez Orlen finalnej decyzji inwestycyjnej w sprawie budowy Baltic Power oznacza, że spółka posiada komplet pozwoleń na budowę, a także środki na finansowanie obiektu. Wczorajsze ogłoszenie Daniela Obajtka to ostateczny sygnał na to, że inwestycja będzie miała miejsce. Fundamenty farmy mają się pojawić w przyszłym roku, w 2025 stanie na nich 76 turbin wiatrowych Vestas o jednostkowej mocy 15 MW i wysokości ponad 250 metrów. Daje to łącznie ponad 1,1 GW mocy. Elektrownia ma produkować ok. 4 000 GWh energii, czyli 3% obecnej produkcji elektrycznej w Polsce. Inwestycja pozwoli zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych i zmniejszy emisję CO2 o 2,8 miliona ton rocznie.

– W ciągu trzech lat uruchomimy pierwszą morską farmę wiatrową w Polsce, ale chcemy wykorzystywać nasze doświadczenie i zbudowaną infrastrukturę także przy kolejnych projektach. Przykładem może być rozpoczęta właśnie budowa terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, który będzie wykorzystywany przy realizacji Baltic Power, ale też kolejnych pięciu farmach planowanych przez Grupę Orlen o łącznej mocy 5,2 GW – podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Orlen.

Docelowo na Baltic Power składać będzie się maksymalnie 100 turbin wiatrowych. Elektrownia ma się mieścić min. 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa, a jej okres eksploatacji wyniesie przynajmniej 25 lat. Łączny koszt inwestycji to ok. 4,73 mld euro. Projekt będzie finansowany przez 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych (formuła Project Finance), z którymi udziałowcy Orlenu podpisali kontrakt we wrześniu bieżącego roku.

Ambitne plany na przyszłość

Na początku października Orlen otrzymał również koncesje na budowę pięciu kolejnych farm wiatrowych na Bałtyku. Cztery z nich mają się mieścić na Ławicy Odrzańskiej (wysokość Kołobrzegu, mniej więcej w połowie drogi między Polską a Bornholmem), a piąta na Ławicy Słupskiej (wysokość Ustki). Obszar ten graniczy z miejscem, gdzie powstawać będzie Baltic Power. Na razie nie znamy szczegółów tych pięciu inwestycji, jednak koncern zapowiedział, że łącznie osiągną one moc ok. 5,2 GW.

Orlen nie jest jedyną firmą, która planuje w Polsce rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Polenergia prowadzi działania w kierunku budowy trzech farm o nazwach Bałtyk I, II i III. Bałtyk II i III powstaną najpierw, a ich uruchomienie planowane jest na 2027 rok. Łączna moc obydwu elektrowni ma wynieść 1440 MW. Jeśli chodzi o Bałtyk I, to na obszarze, gdzie planowana jest budowa trwają aktualnie badania dna morskiego. W inwestycji tej Polenergia współpracuje z Equinorem, który ostatnio uruchomił pierwszą część farmy Dogger Bank. Położona 130 km od brzegów Anglii inwestycja ma docelowo być największą morską elektrownią wiatrową na świecie.

– Więcej o farmie Dogger Bank przeczytasz tu: Equinor uruchomił największą na świecie morską farmę wiatrową

Źródła: orlen.pl, balticwind.eu, doggerbank.com

Fot. Canva, Radosław Drożdżewski

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.