Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

“Efekt motyla” a zmiany klimatu – 4. edycja szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit

“Efekt motyla” a zmiany klimatu – 4. edycja szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit

17-18 października w Krakowie odbędzie się czwarta już edycja szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit 2023. Motywem przewodnim wydarzenia jest „efekt motyla”. Przyjdź do Cricoteki i dowiedz się jak ten koncept łączy się ze zmianami klimatu.

Reklama

Suma pojedynczych działań ma globalne znaczenie

17 października 2023 w niezwykłej przestrzeni muzeum, galerii i archiwum twórczości Tadeusza Kantora – Cricoteca odbędzie się krakowska odsłona konferencji TEDx. Konferencja organizowana jest na licencji Countdown, dedykowanej tematowi zmian klimatu, by zdynamizować popularyzowanie nauki w tym zakresie, wzmocnić determinację do poszukiwania i promowania rozwiązań przeciwdziałających kryzysowi klimatycznemu oraz zapobiegania jego negatywnym skutkom.

Główny motyw konferencji to efekt motyla, pojęcie związane z teorią chaosu. Suma pojedynczych działań ma globalne znaczenie, a każdy, nawet z pozoru mało ważny wybór, ma ogromny wpływ. Działamy jako jeden system, w którym wszystko jest od siebie zależne, a każdy z nas, “trzepocząc skrzydłami” może uruchomić zmianę. Krakowska edycja TEDx skupia się na szukaniu wzajemnych zależności i uświadomieniu sobie, że nasze działania niosą skutki – zarówno te dobre, jak i te złe.

Konferencja zaczyna się od godz. 10:00. Mówcy – Dawid Zieliński, Weronika Marczuk, Paweł Grabias, dr Katarzyna Bąkowicz, dr Dorota Pierri i Mikołaj Florczak zaproszą nas do swoich światów i podzielą swoją perspektywą na temat zielonej transformacji, dezinformacji, aktywizmu, klimatycznych skutków wojny na Ukrainie oraz edukacji. 

Wstęp wolny – obowiązują zapisy

Szczegóły: tedxnadwislanska.pl

Konferencja klimatyczna

Dzień później, 18.10 od godziny 9:45 również w Cricotece odbędzie się konferencja klimatyczna. Wydarzenie skierowane jest do świata biznesu, środowiska naukowego i akademickiego, organizacji NGO, do liderek, liderów, działaczy i działaczek oraz wszystkich, zainteresowanych tematyką zmian klimatu i ekologii, którzy chcą mieć wpływ na bieg zdarzeń.  Konferencja skupia się na temacie śladu węglowego, offsetu emisji i nowoczesnej energetyki. “Efekt motyla” w kontekście działań klimatycznych to świadomość odpowiedzialności przed jaką stoi współczesny świat. Dekarbonizacja i neutralność klimatyczna są jedyną drogą i dziś nie podlega dyskusji fakt, że musimy drastycznie obniżyć emisje CO2 działalności człowieka, aby planeta przetrwała. 

W programie konferencji inspirujące keynote i panele dyskusyjne, w których udział wezmą m.in. Tomoho Umeda z Hynfra, Szymon Kowalski z PSEW, Jakub Wiech z Energetyka24, Paulina Tarczyńska z Fakro czy Ewa Całus, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa. 

W tym dniu redakcja naszego portalu, jako partner medialny wydarzenia,  organizuje panel dziennikarski. Redaktorka naczelna świat OZE porozmawia z przedstawicielami mediów: Przemysławem Białkowskim (Zielona Interia), Katarzyną Kojzar (OKO Press), Piotrem Urbanikiem (SmogLab) i Kingą Jurgą (Puls Biznesu) na temat śladu węglowego. 

Wstęp wolny – obowiązują zapisy

Szczegóły tu: carbonfootprintsummit.com/

Koncert na finał

18.10 o godz. 18:30 w krakowskim Klubie Kwadrat, odbędzie się finałowy koncert 4. edycji szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit 2023. Koncert jest kolejną odsłoną projektu Fundacji pt. Zielona Partytura, skupiającego uwagę branży muzycznej na kwestie ochrony klimatu. Na jednej scenie wystąpią zespół Zazula i gościnnie Zespół Pieśni i Tańca UJ “Słowianki”. Zazula to polsko-ukraiński zespół indie folkowy, specjalizujący się w technice śpiewu białego. W twórczości sięga do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich, w szczególności czerpiąc z polskiego i ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. Ideą, której hołduje Zazula jest budowanie mostów między narodami polskim i ukraińskimi:

Polska i Ukraina są, jak dopływy tej samej rzeki. Łączy nas wiele stuleci wspólnej historii, wiele wspólnych cech i kulturowych wartości – Anna Zagórska, Zazula.

Wstęp jest wolny – obowiązują zapisy

Hackathon ECO + TECH

21.10 zapraszamy też do udziału w Hackathonie ECO + TECH, zorganizowanym partnerstwie z Partnerem Strategicznym – Columbus Energy oraz z Regionalnym Instytutem Rozwoju Edukacji. Inspirujemy studentów i młodych przedsiębiorców, stwarzamy szanse, promujemy wiedzę i ciekawość świata, odwagę myślenia, a przede wszystkim świadomą postawę odpowiedzialności klimatycznej.  

Wstęp jest wolny – obowiązują zapisy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.