Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

The 1975 zagrają najbardziej zielony koncert w historii rocka. Ich występ będzie miał zerowy ślad węglowy

The 1975 zagrają najbardziej zielony koncert w historii rocka. Ich występ będzie miał zerowy ślad węglowy

Muzycy i celebryci od jakiegoś czasu znajdują się na ekologicznym celowniku ze względu na olbrzymią ilość dwutlenku węgla, jaką emitują do atmosfery często podróżując samolotami. Brytyjski zespół rockowy The 1975 postanowił iść wbrew temu trendowi – formacja usunie z atmosfery tyle CO2, ile wyemitują ich trzy lutowe koncerty w Londynie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Koncerty bez dwutlenku węgla. Wyjątkowe wydarzenie na londyńskim stadionie O2

The 1975 16 września w Atlancie rozpoczęli swoją trasę koncertową “Still… At Their Very Best”. W jej ramach zespół planuje aż trzy koncerty na londyńskim stadionie O2. Wydarzenia odbędą się 12, 13 i 14 lutego 2024 roku, a weźmie w nich udział w sumie około 60 tys. osób. Zespół z Manchesteru ma zamiar dokonać bezprecedensowej rzeczy w historii muzyki – grupa zobowiązała się, że wyczyści atmosferę z dwutlenku węgla, który zostanie wyemitowany podczas tych koncertów.

Jak ma działać ta inicjatywa? Zespół i organizatorzy koncertu zawiązali współpracę ze startupem CUR8, który wykorzysta w celu wysysania CO2 z atmosfery specjalne maszyny do filtrowania oparte na reakcjach chemicznych, biowęglu czy wietrzeniu skał. Zespół zapowiedział też o wiele bardziej tradycyjne metody kompensacji, takie jak sadzenie drzew. Sprawa nabiera dodatkowego wymiaru, gdy weźmiemy pod uwagę, że wokalista The 1975, Matty Healy, jeszcze kilka miesięcy temu spotykał się z Taylor Swift, która znajduje się na szczycie listy celebrytów emitujących najwięcej dwutlenku węgla poprzez loty prywatnym odrzutowcem.

– Więcej o prywatnych lotach celebrytów pisaliśmy tu: Ślad węglowy rośnie wraz z portfelem: loty prywatnymi odrzutowcami to nawet 4% globalnych emisji

The 1975 wyda ponad 240 tysięcy złotych na usunięcie CO2 z atmosfery

Wielkie stadionowe koncerty wiążą się z emisją olbrzymiej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. W grę wchodzi tu oczywiście zużycie prądu – nagłośnienie, światła i reszta sprzętu zużywają pochłaniają dużo energii elektrycznej. Większość jednak to podróże uczestników koncertu. Na stadion w większym mieście zjeżdżają się osoby z całego regionu, kraju, a nawet świata. Z różnych powodów nie każda z nich dojeżdża na miejsce bardziej ekologicznym środkiem transportu, takim jak pociąg. To powoduje uwolnienie do atmosfery kolejne tony gazów cieplarnianych.

Według wyliczeń organizacji Greener Future, każdy koncert na londyńskim O2 to emisja ok. 100 ton dwutlenku węgla. Przy trzech koncertach liczba ta wzrasta do 300 ton, a usunięcie każdej tony to koszt około 150 funtów. W sumie daje to więc 45 tysięcy funtów brytyjskich, a więc przeszło 240 tysięcy złotych. Duża kwota, ale czy faktycznie bolesna dla zarabiających miliony gwiazd estrady? Czwórka z Manchesteru w ramach trasy “Still… At Their Very Best” odwiedzi również Polskę – 13 marca zagrają na warszawskim Torwarze. Nie wiadomo jednak, czy ten koncert również będzie się wiązał z inicjatywą pochłaniania CO2. 

Źródło: zielona.interia.pl, the1975.com

Fot. Jessy Gonzalez, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.