Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Warszawie powstanie instalacja do usuwania CO2. Będzie to hodowla alg

W Warszawie powstanie instalacja do usuwania CO2. Będzie to hodowla alg

Technologie do usuwania dwutlenku węgla zdążyły już zdobyć popularność w innych krajach. Jednak nie spodziewano się, że taki projekt może być rozwijany w polskiej stolicy. Spółka Global Hydrogen planuje postawić instalację, która będzie wychwytywać CO2, dzięki algom. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Hodowla alg do usuwania CO2

Ten pomysł zrealizuje Global Hydrogen, spółka, która specjalizuje się w technologiach zielonej energii. W tym celu w Warszawie zbudowano instalację o pojemności 900 litrów, w której będą hodowane mikroalgi. 

Czemu ma służyć ta technologia? Jak wyjaśniono, algi mają pomóc w usuwaniu CO2, który powstaje w procesach przemysłowych. Wszystko dzięki temu, że te malutkie stworzenia są w stanie przekształcać dwutlenek węgla w lipidy, czyli związki chemiczne występujące w naturze. Tym sposobem CO2 może być przekształcany w biomasę, ale także biogaz, biowodór, bioetanom, biopaliwa, czy bionawozy. 

Instalacja Global Hydrogen, której wartość wycenia się na kilkaset tysięcy złotych, ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Jednak na tym etapie służy jeszcze do prowadzenia prac badawczych. 

(…) równolegle prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami przemysłowymi, tak aby nasze rozwiązania były dopasowane do potrzeb rynku wyjaśnił Daniel Zawadzki, prezes Global Hydrogen.

Jednym z naszych celów jest umacnianie pozycji technologicznej na rynku alternatywnych źródeł energii oraz budowania partnerstw i sojuszy z podmiotami biorących udział w ekosystemie wodorowym i biogazowym. Uważam, że dywersyfikacja aktywności w tym obszarze pozwoli wypracować dobrą pozycję do rozmów z międzynarodowymi partnerami interesującymi się naszymi pracami dodał

A to nie pierwszy projekt, który wykorzystuje algi do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery. 

Algi kontra zmiany klimatu 

Według ostatniego raportu IPCC usuwanie dwutlenku węgla jest jednym z niezbędnych kroków ograniczających wpływ globalnego ocieplenia. Samo zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych nie będzie wystarczające, dlatego, że ogromna ilość CO2 jest już skumulowana w atmosferze. 

Pomysłów, jak pozbyć się nadmiaru dwutlenku węgla jest kilka. Jednym z nich jest wykorzystanie alg, czym zainteresowała się brytyjska firma Brilliant Planet. Nad wielkim projektem pracowano 8 lat, aż w końcu udało się stworzyć skalowalną platformę produkcyjną glonów, którą można wdrożyć na całym świecie.

Czy takie rozwiązania mogą sprawdzić się w mieście? Tego pewni są naukowcy z Uniwersytetu w Belgradzie. Serbowie zaprojektowali fotobioreaktor, który został umieszczony przed budynkiem belgradzkiej gminy Stari Grad we wrześniu 2021 roku. 

Jak to działa? Gdy powietrze przechodzi przez system zachodzi fotosynteza, mikroalgi wiążą dwutlenek węgla i wytwarzają tlen oraz biomasę. Naukowcy z Instytutu Badań Multidyscyplinarnych mówią, że te jednokomórkowe glony, które spotykamy w jeziorach, rzekach i stawach, są od 10 do 50 razy wydajniejsze w wiązaniu węgla w porównaniu z roślinami lądowymi.

Poznaj więcej możliwości, które dają algi:

Źródło: mat. prasowy 

Fot. główna: Global Hydrogen/Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.